Tagi HTML niezbędne dla SEO – jak wpływają na pozycjonowanie?

Tagi HTML niezbędne dla SEO

Znaczniki HTML są jedną z podstawowych kwestii, gdy zapoznajemy się z SEO, czyli Search Engine Optimization. Tagi HTML nie są widoczne gołym okiem na stronie internetowej, lecz są niezbędne do uzyskania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania w Google. Jeśli znaczniki te zostaną zignorowane bądź wdrożone niepoprawnie, może to negatywnie wpłynąć na proces pozycjonowania, a co za tym idzie - na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Czym właściwie są tagi HTML i które z nich mają największe znaczenie dla SEO?

Czym są znaczniki HTML i jak wygląda ich budowa?

Tagi HTML możemy określić jako fragmenty kodu - części składni języka HTML, które zawierają informacje o strukturze i wyglądzie serwisu internetowego. Mogą służyć na przykład do wyróżniania ważnych części tekstu, do opisywania grafik na stronie, a nawet do wydawania poleceń botom wyszukiwarek. Znaczniki HTML mogą również wpływać na sposób, w jaki nasza strona internetowa wyświetla się w wynikach wyszukiwania - dzięki ich odpowiedniej optymalizacji możemy zapewnić sobie lepsze pozycje w SERP-ach, a dzięki temu przyciągnąć więcej ruchu.
Znaczniki HTML składają się z nawiasów ostrych: “<...>”, pomiędzy którymi zamieszczony jest nazwa danego tagu. Wyróżniamy znaczniki pojedyncze i podwójne, które składają się ze znacznika otwierającego i zamykającego. Różnica między nimi przedstawiona jest na poniższej grafice.

budowa tagów html znacznik pojedynczy znacznik podwójny

Budowa tagów HTML - znacznik pojedynczy i znacznik podwójny

Dlaczego tagi HTML są niezbędne dla SEO?

Niektórzy mogą twierdzić, że obecnie wyszukiwarki stały się zbyt inteligentne dla znaczników HTML - że potrafią one zinterpretować treść bez użycia tagów. Ale czy na pewno tak jest?
Nie do końca. Co prawda nastąpił postęp w rozumieniu treści przez sztuczną inteligencję, ale nie jest to proces doskonały. Wciąż możemy zauważyć spory margines błędu, z którym świetnie radzą sobie tagi HTML - dzięki nim wszystkie nasze treści są interpretowane w należyty sposób. Znaczniki mogą również poprawiać doświadczenie użytkownika w trakcie czytania treści, na przykład dzięki odpowiednim użyciu tagów HTML dla nagłówków, o których przeczytasz w tej części. Inne znaczniki HTML pomagają w procesie radzenia sobie z indeksacją, bądź z duplikacją treści.
Dlatego też z całą pewnością możemy powiedzieć, że tagi HTML są niezbędne dla procesu pozycjonowania witryny internetowej w wyszukiwarce. Które znaczniki są zatem najbardziej istotne?

Znaczniki HTML istotne dla SEO

Meta title - tytuł strony

Title określa dla robotów Google co znajduje się na stronie, a dla użytkowników - czego dotyczy dana podstrona. Odpowiednia optymalizacja <title> łączy w sobie zagadnienia SEO oraz usability. W uproszczeniu - odpowiedni title powinien być zgodny z zaleceniami SEO oraz przekazywać jasny komunikat użytkownikom. Budowa tego znacznika wygląda w następujący sposób:

<title> Tu znajduje się tytuł strony </title>

W wynikach wyszukiwania wyświetla się on następująco:

metatag title tytuł strony w wynikach wyszukiwania

Metatag title w wynikach wyszukiwania

W jaki sposób optymalizować tytuł, aby miał wartość dla SEO? Możemy skupić się na dwóch głównych punktach:

 • długość tytułu

Google ma pewien limit ilości znaków w tytule wyświetlanym SERP-ach. Limit ten jednak nie jest dokładnie określony, zmienia się on w zależności od wielkości ekranu, na którym wyświetlane są wyniki wyszukiwania. Można przyjąć, że tytuły poniżej 60 znaków zmieszczą się na większości ekranów. Co w przypadku, gdy tytuł będzie za długi? Google automatycznie go skróci - co nie będzie problemem z punktu widzenia SEO, jednak warto zadbać o to, aby widoczna część zawierała główną frazę kluczową istotną dla zapytania, a także nazwę marki.

skrócony tytuł strony w wynikach wyszukiwania metatag title

Skrócony tytuł strony w wynikach wyszukiwania

 • słowa kluczowe

Warto zamieścić dobrze dobraną frazę kluczową w tagu title, jednak należy pamiętać, że przesyt jest tutaj niemile widziany przez Google. Upychanie zbyt dużej ilości słów kluczowych może sprawić, że Google przesunie Twoją witrynę w dół w wynikach wyszukiwania. Do znalezienia i wyboru odpowiednich fraz kluczowych pomocne mogą być narzędzia takie jak Senuto, ahrefs, czy Google Keyword Planner.

Meta description - krótki opis strony

Description to krótki akapit tekstu, który służy do przedstawienia opisu strony w wynikach wyszukiwania. Wyświetla się on tuż pod tytułem strony. Budowa znacznika meta description wygląda tak:

<meta name=”descripton” content=”Tutaj znajduje się krótki opis strony” />

W systemach CMS, jak na przykład WordPress istnieją specjalne wtyczki, które umożliwiają dodanie title i description strony w prosty sposób, bez ręcznego umieszczania fragmentów w kodzie strony. Popularnym pluginem jest np. Yoast SEO, gdzie title można uzupełnić w polu Tytuł SEO, a description w polu Opis. Yoast SEO umożliwia także podgląd tych elementów zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i w widoku desktopowym.

ustawienie metatagów title description w yoast seo

Ustawienie title oraz description za pomocą Yoast SEO

Wracając do znacznika meta description, jest on podobny do tagu title, jednak dostarcza nieco więcej szczegółów na temat zawartości strony internetowej. Może on wpływać bezpośrednio na decyzję użytkownika - czy odwiedzić daną witrynę czy nie, stąd też warto zadbać, aby był atrakcyjny.
Na co zwrócić uwagę podczas optymalizacji?

 • długość meta description

Tutaj podobnie jak w przypadku title nie ma jednej określonej liczby znaków, jednak można oscylować w granicy 160 znaków aby mieć pewność, że całość naszego opisu będzie poprawnie wyświetlona.

 • słowa kluczowe

Przy tworzeniu opisów meta description ważny jest odpowiedni dobór słów kluczowych, który może wzmocnić pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Jednak tak samo istotne jest, aby zachować naturalność i nie przesycić treści opisu frazami kluczowymi.

 • dokłady opis zawartości strony

Tworząc description na przykład dla karty produktowej warto zamieścić informacje, które mogą być odpowiednikiem metki sklepowej, np. wysokość, szerokość, pojemność itp. oraz materiał, z czego jest wykonany dany produkt itp. Warto również rozważyć dodanie ceny czy informacji o sposobie realizacji zamówienia.

Jednak należy pamiętać, że uzupełnianie metatagu description jest jedynie sugestią. Google nie zawsze wybiera go po naszej myśli - zdarzają się sytuacje, gdy zamiast podanego w tagu opisu, Google wybiera z naszej strony fragment tekstu, który według niego lepiej pasuje do wyszukiwanej przez użytkownika frazy. Aby mieć większe prawdopodobieństwo na wyświetlenie zasugerowanego przez nas description, należy:

 • stosować odmienne opisy do różnych stron - unikać ich duplikacji. Jeśli Twoja strona ma bardzo dużą ilość podstron, ustal priorytety - na początku skup się na najważniejszych adresach URL, jak strona główna, strony ofertowe, czy inne popularne strony i dla nich utwórz unikalne descriptions.
 • tworzyć opisy wysokiej jakości - takie, które dokładnie opisują zawartość strony i podają konkretne informacje w przejrzysty sposób, bez zamieszczania tam długich sekwencji fraz kluczowych, które nie mają dużej wartości dla użytkownika.

Nagłówki H1-H6

Znaczniki nagłówkowe służą niejako do podzielenia strony na sekcje, bądź treści na akapity. Nagłówki są tytułami H1, podtytułami H2 i śródtytułami H3-H6. Litera H pochodzi od angielskiego słówka header, które określa właśnie nagłówek. Jego budowa w kodzie HTML wygląda następująco:

<h1>Tutaj jest nagłówek tytułowy</h1>
<h2>Tutaj jest nagłówek podtytułowy</h2>

nagłówki headers na stronie internetowej

Nagłówki na stronie internetowej

Pierwotną funkcją nagłówków była poprawa doświadczenia użytkownika na stronie - łatwiej jest nawigować po treści, znajdować istotne rzeczy, które nas interesują. Jednak nie jest to jedyna funkcja znaczników nagłówkowych, gdyż mają one znaczny wpływ na SEO.
Jako przykład weźmy stronę z poradnikiem o założeniu swojego bloga. Aby podzielić treść takiego poradnika na rozdziały, możemy użyć nagłówków: jak wybrać domenę, jaki hosting kupić, wybór systemu CMS, jak zarabiać na stronie internetowej itd. W takim przypadku, jeśli ktoś wyszuka w Google frazę jak wybrać domenę, Google będzie mógł wziąć jeden z rozdziałów z nagłówkiem jak wybrać domenę i wyświetlić go jako osobny wynik wyszukiwania. Warto więc optymalizować znaczniki nagłówkowe pod kątem wyszukiwarki. Podczas tego procesu należy zwrócić uwagę na:

 • hierarchizację nagłówków od H1 do H6
 • zamieszczaniu w nagłówkach słów kluczowych
 • odpowiednim formułowaniu nagłówków - jeśli chcemy, aby Google mógł traktować je jako osobne wyniki wyszukiwania, muszą być sformułowane odpowiednio do możliwego zapytania wpisanego do wyszukiwarki

Atrybut Alt - opis alternatywny obrazka

Atrybut alt, czyli opis alternatywny obrazka, to znacznik HTML, którego używa się do opisywania zawartości obrazków, zdjęć. Jego rolą jest, aby dostarczyć wyszukiwarce precyzyjnych informacji o tematyce grafiki. Zawiera się on w znaczniku image:

<img src=”źródło obrazka” alt=”opis alternatywny obrazka” />

Alt jest pomocą dla użytkowników w przypadku, gdy na przykład dana grafika nie może zostać załadowana, a ponadto istotnie wpływa na pozycjonowanie. Główną korzyścią z punktu widzenia SEO jest to, że zoptymalizowane znaczniki alt polepszają pozycje grafik, dzięki czemu mogą one osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Na co zwrócić uwagę tworząc zoptymalizowane opisy alternatywne:

 • przede wszystkim nie zostawiaj tego znacznika pustego - wiele osób nie zwraca uwagi na alt nie wiedząc, jak ważny jest z punktu widzenia SEO i jak może podnieść miejsce w rankingu wyszukiwania. Ponadto opis alternatywny odczytywany jest przez czytniki ekranów dla osób niewidomych, dzięki czemu mogą one wiedzieć o obecności grafiki w danej części strony i poznać jej zawartość. Co więcej, opis tego znacznika pokazuje się jako tekst w sytuacji, gdy sam obraz z pewnych względów nie może zostać wyświetlony.
 • ustal priorytety - jeśli na Twojej stronie masz tysiące grafik, optymalizacja każdego z nich zajęłaby ogromną ilość czasu. Zwróć uwagę szczególnie na te, które przekazują jakieś użyteczne dane, które są widoczne z punktu pozycjonowania Twojego serwisu w wyszukiwarce - np. zdjęcia produktów, logo, infografiki, wykresy itp.
 • pamiętaj o słowach kluczowych - zoptymalizowane pod kątem fraz kluczowych opisy grafik będą bardzo dobrze rankować w wynikach wyszukiwania, jednak należy pamiętać, że co za dużo - to niezdrowo. Nie należy umieszczać nadmiernej ilości słów kluczowych w opisie zdjęcia, który nie jest opisem długim.

Open Graph

Znaczniki Open Graph są umieszczane w sekcji <head> strony i pozwalają każdej witrynie internetowej stać się atrakcyjnym obiektem w sieciach społecznościowych. Open Graf zostały zaprojektowane przez programistów Facebooka, aby usystematyzować wyświetlane grafiki, tytuły oraz opisy w linkach ze stron zewnętrznych dodawanych na platformy. Budowa może wyglądać następująco:

<meta name=”og:titile” property=”og:title” content=”Tutaj znajduje się tytuł Open Graph” />

Znaczniki Open Graf dają nam możliwość ustawienia innego tytułu strony, niż jest w znaczniku <title>, innego opisu, niż jest w tagu <description>, a ponadto ustawienia wybranej grafiki. I zdecydowanie warto to robić, gdyż odpowiednio zaimplementowane znaczniki Open Graph potrafią zwiększyć CTR nwet o 250%.

Kompendium wiedzy o znacznikach strukturalnych Open Graph przeczytasz w tym artykule.

Metatag Robots

Metatag robots jest elementem w sekcji <head> strony, który informuje o sposobie, w jaki dana strona ma być indeksowana oraz wyświetlana w wynikach wyszukiwania w Google. Może on wyglądać w następujący sposób:

<meta name=”robots” content=”noindex” />

Powyższy przykład znacznik zawiera wartość atrybutu name robots, co wskazuje, że dyrektywa (content) odnosi się do wszystkich robotów. Można jednak skierować ją do konkretnego robota, np. Googlebot - standardowego robota indeksującego Google. Będzie to wyglądać tak:

<meta name=”googlebot” content=”noindex” />

Wartość content: noindex informuje robota, aby nie indeksował strony w wynikach wyszukiwania. Pozostałe dyrektywy, jakie mogą być używane to:

 • all - jest to wartość domyślna, która określa brak ograniczeń indeksowania i wyświetlania witryny
 • index - brak ograniczeń indeksowania
 • follow - brak ograniczeń korzystania z linków na stronie (nawet, jeśli użyty jest noindex)
 • nofollow - informuje robota, aby nie przechodził po linku, na który natrafił
 • none - jest to odpowiednik noindex, nofollow
 • noimageindex - grafiki na stronie nie będą indeksowane
 • nosnippet
 • max-snippet: [liczba]
 • max-image-preview: [ustawienie]
 • max-video-preview: [liczba]
 • notranslate
 • unavailable_after: [data/godzina]

Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.

Znacznik robots raczej nie przyczyni się do zwiększenia pozycji w rankingu wyszukiwania, ale może pomóc, gdy chcemy zablokować jakąś stronę przed indeksowaniem, np:

 • stronę z niewielką lub żadną wartością dla użytkownika
 • strony administratorów
 • wewnętrzne wyniki wyszukiwania
 • strony o nadchodzących promocjach, konkursach, wprowadzeniu nowego produktu na rynek

Tag robots możemy ustawić również za pomocą wtyczki Yoast SEO:

metatag robots w yoast seo

Metatag robots w Yoast SEO

Canonical - tag kanoniczny

Tag canonical może pomóc nam, gdy mamy problem z duplikacją treści. Wygląda on w następujący sposób:

<link href="adres URL" rel="canonical" />

Google często napotyka strony o takiej samej bądź podobnej treści - w takiej sytuacji dokonuje oceny tych zaindeksowanych stron i wybiera tę, którą uzna za najbardziej wartościową. Wyświetli się ona najwyżej w wynikach wyszukiwania. Jednak wybór algorytmu nie zawsze może odpowiadać naszym oczekiwaniom - tu na przeciw wychodzi nam adres kanoniczny. Dzięki znacznikowi canonical możemy wskazać robotom Google, którą stronę chcemy najwyżej w rankingu wyszukiwań. Użycie tego tagu nie jest dla wyszukiwarki tak zobowiązujące, jak użycie np. przekierowania 301, ale w większości przypadków witryna z atrybutem canonical jest traktowana priorytetowo.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, powyższe znaczniki HTML zdecydowanie są istotne z punktu widzenia SEO. Jeśli chcesz, aby Twoja strona była konkurencyjna i wyświetlała się wysoko w rankingu wyników wyszukiwania musisz zadbać o to, aby były odpowiednio zoptymalizowane.

Jakość metadanych na stronie analizowana jest podczas technicznego audytu SEO. Chcesz dowiedzieć się co to jest audyt SEO i z jakich elementów się składa? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Potrzebujesz wsparcia w technicznym SEO? Napisz do nas!

×