Z czego powinien się składać prawidłowy adres URL?

Z czego powinien się składać prawidłowy adres URL?

Adres URL jest nieodłącznym elementem każdej strony internetowej. Stanowi most łączący użytkowników z treścią online. Prawidłowo zoptymalizowany adres URL nie tylko poprawia UX naszej strony, ale jest też ważny w kontekście optymalizacji SEO

Adres URL – co to jest?

URL, czyli Uniform Resource Locator pełni kluczową rolę w obsłudze Internetu, działając na zasadzie unikalnego identyfikatora, który wskazuje dokładną lokalizację zasobu w sieci. To nic innego jak łańcuch znaków, który po wpisaniu w pasek adresu przeglądarki prowadzi użytkownika do konkretnej strony internetowej lub innej treści online.

Poprzez jego interpretację, przeglądarka internetowa oraz serwery są w stanie odnaleźć i wyświetlić żądaną stronę internetową, plik czy inną treść.

Komponenty adresu URL

Prawidłowy adres URL składa się z kilku głównych komponentów, z których każdy ma swoje znaczenie:

Komponenty adresu URL

Komponenty adresu URL

Protokół (np. https): Protokół to początkowy fragment adresu URL, który wskazuje, w jaki sposób przeglądarka ma się połączyć z daną stroną. Najczęściej możemy się spotkać z protokołem "https://" jest to zabezpieczona wersja podstawowego "http://".  Inne protokoły to np. "ftp://" wskazujący na serwer FTP służący do przesyłania plików czy "mailto:" wykorzystywany do tworzenia linków e-mail.

Domena (np. green-fields): Nazwa domeny to główna część adresu URL, która określa, gdzie znajduje się strona internetowa. Jest to najczęściej nazwa serwisu internetowego. Wybór odpowiedniej domeny ma kluczowe znaczenie dla rozpoznawalności witryny w Internecie.

TLD (Top-Level Domain): występuje zaraz po domenie głównej. Każdy kraj ma swoją własną np. Polska - .pl, Niemcy - .de itd. Oczywiście są też domeny globalne takie jak .com lub .net. W ramach ciekawostki popularna domena .tv używana przez wiele serwisów głównie streamingowych należała do wysp Tuvalu i została odsprzedana amerykańskiej firmie Verisign za łącznie 45 milionów dolarów.

Ścieżka: Ścieżka jest to fragment adresu URL po domenie, który definiuje konkretną strukturę katalogów i plików na serwerze, gdzie znajduje się interesujący nas zasób np. “/blog/z-czego-powinien-skladac-sie-adres-url”. W tym przypadku ścieżka kieruję na artykuł w katalogu blog.

Dodatkowo w adresie URL możesz spotkać takie elementy jak:

Parametry (Query String): Parametry pozwalają na przekazanie dodatkowych informacji do strony internetowej. Często są widoczne po znaku zapytania "?" i mogą zawierać dane, które wpływają na wyświetlaną treść, np. "?id=123". Najczęściej używane są do takich operacji jak filtrowanie, wyszukiwanie lub personalizacja

Fragment (Fragment Identifier): Fragment to część adresu URL, która wskazuje konkretny fragment strony, np. nagłówek lub akapit. Jest widoczny po znaku "#".

Prawidłowa budowa adresu URL - jak wpływa na SEO?

Prawidłowa budowa adresu URL ma znaczenie nie tylko dla użytkowników, ale także dla robotów indeksujących wyszukiwarki. Robot indeksujący szybciej dostrzeże adres o prostej budowie. Utrzymując stałą strukturę adresów ułatwiamy mu także poruszanie się po stronie i dotarcie do wszystkich potrzebnych miejsc naszej witryny.

Prawidłowy adres URL może wpłynąć także na ranking naszej strony w wynikach wyszukiwania. Adres, który jest prosty, zawiera słowa kluczowe i opisuje zwięźle zawartość strony to kluczowy element dobrze zoptymalizowanej strony pod kątem SEO.

Przyjazny adres URL

Przyjazny adres URL, zwany także SEO-friendly URL, to taki, który jest czytelny dla ludzi i zawiera istotne słowa kluczowe związane z treścią strony. Przyjazne adresy URL mają duży wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Również użytkownik łatwiej zapamięta taki adres i będzie dla niego dużo bardziej zrozumiały. Jeśli chcesz, żeby twój adres URL był przyjazny dla użytkowników i wyszukiwarki, musisz stosować się do kilku istotnych zaleceń.

Przyjazny adres URL

Przyjazny adres URL

Stosowanie słów kluczowych: Odpowiednie słowa kluczowe w adresach URL dobrze opisują zawartość strony. Stosowanie słów kluczowych, może wpłynąć na pozycję strony oraz zachęcić użytkownika do kliknięcia. Oczywiście słowa kluczowe muszą występować naturalnie, nie możemy zaspamować nimi adresu.

Krótko i zwięźle: Adresy URL powinny być krótko i dokładnie opisać zawartość strony. Unikaj długich i nieczytelnych adresów.

Używanie myślników: Oczywiście w adresach URL nie możemy stosować spacji, dlatego musimy inaczej oddzielić od siebie słowa, żeby zachować czytelność adresu. Najlepiej sprawdzą się myślniki. Na przykład, zamiast "zczegopowinienskladacsieadresurl" użycie "z-czego-powinien-skladac-sie-adres-url" czyni adres dużo bardziej czytelnym.

Unikanie znaków specjalnych: Unikaj znaków specjalnych i znaków diakrytycznych w adresach URL. Adresy URL mogą być tworzone tylko przy użyciu zestawu znaków ASCII, czyli w grę nie wchodzą również polskie znaki lub cyrylica.

Unikanie nic nieznaczących ciągów znaków: Do tworzenia adresów URL staraj się używać wyłącznie słów. Użytkownik chętniej kliknie przykładowo w link “.../buty-zimowe” niż w “.../buty-32fas35a”. Tak jak zostało wspomniane to wcześniej, adres powinien opisywać zawartość strony.

Utrzymywanie prostej i stałej struktury: Staraj się utrzymywać stałą strukturę adresów URL na swojej stronie internetowej, uporządkuj ją w czytelny i zrozumiały sposób. To pomaga zarówno użytkownikom, jak i robotom wyszukiwarek w poruszaniu się po stronie. 

Sprawdź również nasz arytkuł o przekierowaniach 301!

Podsumowanie

Prawidłowy adres URL składa się z kilku istotnych komponentów, które odgrywają kluczową rolę w nawigacji po stronach internetowych. Budowa adresu URL ma także znaczenie z perspektywy SEO, dlatego warto dbać o czytelność i przyjazność adresów URL na swojej stronie. 

Jeśli potrzebujesz stałego wsparcia w pozycjonowaniu strony, napisz do nas!

 

×