Jak sprawdzić gdzie i na kogo zarejestrowana jest domena?

jak sprawdzić, do kogo należy domena

Zakup domeny jest jednym z najważniejszych elementów w procesie realizacji strony internetowej. Często jest to własna unikalna nazwa brandowa, która będzie wykorzystywana przez kolejne lata, budując siłę i wizerunek marki. Czasami zdarza się, że nasza upragniona domena jest sprzedana, a właściciel teoretycznie nieznany. Wbrew pozorom nie jest to sytuacja stracona. Z pomocą przychodzi nam WHOIS, gdzie możemy poznać rejestratora domeny, dane właściciela (w przypadku firm) oraz hosting na jaki kierują DNS’y domeny.

Co to jest i jak działa WHOIS?

WHOIS  jest  ogólnodostępną  bazą  danych  opartą  o  protokół  TCP.   Wysyła on zapytanie w celu uzyskania informacji o:

  • Stanie domeny
  • Dacie rejestracji
  • Dacie modyfikacji
  • Dacie wygaśnięcia domeny
  • Serwerach na które kierują DNS’y
  • Właścicielu domeny (czasami)
  • Rejestratorze domeny

Polski rejestrator domen NASK udostępnia publicznie powyższe informację, a dzięki WHOIS jesteśmy w stanie komfortowo je sprawdzić. Narzędzie działa z opóźnieniem do 15 minut w stosunku do centralnego systemu rejestracji domen .pl

domena w bazie whois

Domena green-fields.pl w bazie WHOIS

Najpopularniejsze strony do sprawdzania właściciela domeny to:

Kiedy wyświetlany jest właściciel domeny?

W przypadku domen .pl dane właściciela pokazywane są tylko w przypadku firm. Osoby fizyczne podlegają ochronie danych osobowych i ich dane będą ukryte.

Dane widoczne dla firm

dane widoczne dla firm

Dane widoczne dla firm

 

Dane widoczne dla osoby fizycznej

dane widoczne dla osób fizycznych

Dane widoczne dla osób fizycznych

Koniec okresu rozliczeniowego domeny (Expired Domain)

Każda domena posiada swój okres ważności, który przedłużany jest raz do roku. Jest to czas, w którym jesteśmy jej pełnoprawnymi właścicielami. Narzędzie WHOIS pokazuje okres od kiedy do kiedy dana domena jest opłacona. Przydaje się to szczególnie, gdy chcemy na szybko sprawdzić okres ważności lub gdy planujemy zakup domeny, która potencjalnie wygaśnie. W przypadku przekroczenia terminu, domena wchodzi w 30 dniowy okres karencji, oznacza to tyle, że adres nie jest na sprzedaż dla osób zewnętrznych, jedynie pierwotny właściciel może go ponownie wykupić - zwykle za wyższą stawkę. Oczywiście witryna i poczta w okresie karencji domeny nie działa. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla przedsiębiorstwa, a także dla SEO strony.

Opcja na domenę - prawo pierwokupu

W sytuacji, gdy zależy nam na zakupie konkretnej domeny, możemy założyć na nią opcję czyli prawo pierwokupu. W sytuacji, gdy domena przejdzie okres karencji i nie zostanie opłacona przez jej pierwotnego właściciela, my - jako składający i opłacający opcję na domenę, jesteśmy pierwsi w kolejce do zakupu. Domena jest “zarezerwowana” dla nas. Dzięki temu mamy pewność, że nikt inny nie kupi jej zanim zdążymy zareagować. Jest to szczególnie przydatne w przypadku działalności, które zbankrutowały i pozostały po nich tylko opłacone domeny. Co ważne opcja dotyczy tylko domen PL, nie ma takiej możliwości dla domen globalnych.

Kiedy i komu przydaje się narzędzie WHOIS?

WHOIS przydane jest przede wszystkim przyszłym i obecnym właścicielom stron oraz agencjom SEO. Ci pierwsi mogą zweryfikować kto jest rejestratorem domeny oraz w jakiej firmie wykupiony jest hosting. Często zdarza się, że informacje te “uciekają”, a w przypadku Klientów, którzy posiadają kilka domen i hostingów, odnalezienie właściwego wcale nie jest łatwe. WHOIS często jest jedyną deska ratunku, gdy strona nagle przestaje działać, a problem nie leży po stronie technicznej, a jedynie w niezapłaconej fakturze.

WHOIS w przypadku firm jest jasną wskazówką do kogo należy zwrócić się, gdy chcemy zakupić konkretny, zajęty wcześniej adres URL. Często zdarza się, że osoby lub firmy skupują domeny, nie tworząc pod ich adresami stron www - w takich przypadkach jedyną możliwością odnalezienia właściciela jest znalezienie informacji w omawianym narzędziu.

Agencje SEO wykorzystują je do wsparcia swoich Klientów w celu odnalezienia zagubionych dostępów do hostingów, rejestratorów domen, ale także sprawdzają w nim witryny i zaplecza konkurencji.

Podsumowanie

Narzędzie do sprawdzania właściciela domeny i hostingu - WHOIS, jest nieocenione w swoim działaniu. Wspomaga właścicieli stron internetowych i agencje SEO. Dzięki ogólnodostępnym informacjom praca staje się łatwiejsza i bardziej skuteczna. Jako specjalista SEO często wykorzystuję to narzędzie do weryfikacji gdzie zarejestrowana domena oraz hosting.

Nie należy zapominać, że WHOIS choć pokazuje dużo, to jednak w przypadku gdy struktura jest zawiła tzn. domena, serwer dla strony i serwer dla poczty są w zupełnie innych miejscach, nie uzyskamy kompletu informacji.

Autor: Łukasz Pietruszka

Potrzebujesz wsparcia w technicznym SEO? Napisz do nas!

×