Optymalizacja obrazów w WordPressie - jak zmniejszyć zdjęcia i grafiki?

Optymalizacja obrazów w WordPressie - jak zmniejszyć zdjęcia i grafiki?

Pliki graficzne na stronie internetowej powinny być odpowiednio zoptymalizowane. Zbyt duże obrazy spowalniają czas ładowania serwisu, co może wpłynąć na spadek widoczności serwisu w wyszukiwarce  i spowodować, że użytkownicy rezygnują z dalszego przeglądania strony. Jeśli chcesz temu zapobiec, dowiedz się, jak zmniejszyć zdjęcia w WordPressie.

Dlaczego optymalizacja zdjęć w WordPressie jest ważna?

Optymalizacja obrazów w WordPress stanowi niezwykle ważny element pracy nad serwisem internetowym. Grafiki w wysokiej rozdzielczości powodują, że strona wolniej się ładuje, a to prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji.

Szybkość ładowania strony a wrażenia użytkowników

Strona, która wolno się ładuje, zniechęca do korzystania z serwisu. W konsekwencji internauci rezygnują z jej przeglądania i przechodzą do konkurencji. 

Spadek widoczność strony w internecie

Wolny czas ładowania strony może przełożyć się na widoczność serwisu w wyszukiwarce Google. Dlaczego?

  • Wyższy wskaźnik dwell time - określa czas spędzony na stronie po wejściu z organicznych wyników wyszukiwania. Jeśli internauta zrezygnuje z dalszego przeglądania strony i kliknie przycisk Wstecz, cofając się w ten sposób do strony wyników wyszukiwania Google, da robotom wyszukiwarki sygnał, że nie jest zainteresowany zawartością strony.  To z kolei może przełożyć się na pozycję strony w rankingu.
  • Szybkość ładowania strony jest powiązana ze wskaźnikami Core Web Vitals (CWV), co również wpływa na pozycję strony w wynikach Google i skuteczność pozycjonowania serwisu.

Ograniczona pojemność serwera

Zdjęcia o dużym rozmiarze i wysokiej rozdzielczości zajmują więcej miejsca. Generuje to problemy związane z wykorzystaniem miejsca na serwerze, co w konsekwencji powoduje konieczność dokupienia dodatkowego miejsca (powiększenia abonamentu usługi hostingowej) lub usunięcia części materiałów. Obciążony serwer będzie też wpływać na czas ładowania strony.

Jak zoptymalizować zdjęcia publikowane na stronie internetowej? Praktyczne wskazówki!

Optymalizacja grafik w WordPressie obejmuje nie tylko zmniejszenie ich rozmiaru, ale także inne czynności, jak np. skalowanie czy kadrowanie. Wprawdzie WordPress automatycznie kompresuje pliki, jednak często uzyskany efekt nie jest zadowalający i nie przekłada się w dużym stopniu na wydajność strony. Zdecydowanie lepiej edytować zdjęcia ręcznie lub za pomocą wtyczek. O czym warto pamiętać? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Zapisuj grafiki w odpowiednim formacie

Grafiki powinny być zapisane w formacie, który sprawi, że plik będzie ważył mniej, a równocześnie nie straci na jakości. 

  • Najpopularniejszymi formatami są JPG i JPEG - znajdują zastosowanie przy dodawaniu zdjęć na stronę internetową. 
  • Format PNG sprawdza się w przypadku infografik, banerów czy zrzutów ekranu, które zawierają dużo drobnych elementów i muszą być czytelne.
  • Format WebP jest to stosunkowo nowe rozwiązanie wprowadzone przez Google, dedykowane przede wszystkim do obrazów zamieszczanych w Internecie. Format sprawdza się zarówno przy publikacji zdjęć, jak i grafik czy banerów.
  • Format SVG (Scalable Vextro Graphics) jest idealny w przypadku grafik wektorowych. Używa się go zwłaszcza przy wgrywaniu na stronę ikon oraz logotypów.

Sprawdź, jak zaprojektować stronę przyjazną SEO.

Zmniejszaj grafiki o dużych rozmiarach

Obraz pobrany z banku zdjęć, przesłany z komórki czy aparatu fotograficznego zwykle zajmuje bardzo dużo miejsca, dlatego trzeba go zmniejszyć. Optymalny wymiar zależy od rodzaju grafiki czy układu strony. Przyjmuje się, że pliki nie powinny mieć więcej niż 1 MB. Jednak należy tu przyjąć zasadę, że im mniejsza waga grafiki, tym lepiej!

Nie wiesz, jak optymalizować stronę pod SEO? Napisz do nas!

Kadruj i skaluj grafiki

W optymalizacji zdjęć na WordPressie pomagają też:

  • Kadrowanie - pozwala pozbyć się niepotrzebnych krawędzi lub zbędnego tła, dzięki czemu pliki zyskują mniejszy rozmiar,
  • Skalowanie - polega na dostosowaniu wymiaru grafik do różnych typów ekranu. WordPress z reguły automatycznie przygotwuje kilka rozmiarów grafik dla jednego pliku, wykorzystując przy tym arkusze stylów CSS. 

Warto jednak sprawdzać, czy obrazy dobrze się wyświetlają. 

  • W tym celu można ręcznie zwęzić szerokość i długość oraz przeglądarki na urządzeniu desktopowym (komputerze), obserwując, jak zmienia się wygląd zdjęć. 
  • Dobrą opcją jest też wykonanie testu responsywności przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi, np. responsivedesignchecker.com lub ami.responsivedesign.is.

Pamiętaj o odpowiednim nazywaniu grafik

Należy również uważać na nazwy grafik. Nie powinny zawierać polskich znaków. Dobrze również, by poszczególne wyrazy w nazwie były oddzielone myślnikami lub podkreślnikami. Nie stosujemy spacji, ponieważ mogą zostać różnie zinterpretowane przez bazę danych.

Optymalizuj obrazy przed wgraniem na serwer (system CMS)

Pamiętaj, aby zoptymalizować zdjęcia i grafiki przed przesłaniem ich serwer. To znacznie prostsze i szybsze rozwiązanie niż zmniejszanie rozmiaru obrazów, które już zostały wgrane.

Sprawdź też, jak dodać użytkownika do WordPressa.

Narzędzia do optymalizacji grafik

Do optymalizacji grafik warto wykorzystać dedykowane narzędzia. Do popularnych należą m.in.:

  • Tinyjpg.com - łatwy w obsłudze program umożliwiający zmniejszenie grafik bez spadku jakości obrazu. Nie wymaga instalacji (działa poprzez przeglądarkę). W wersji bezpłatnej pozwala na optymalizację do 20 plików,
  • JPEGmini.com - płatny program, który jednorazowo kosztuje 69 dolarów. Można go też za darmo testować przez 7 dni. Pozwala na zmniejszenie rozmiaru plików nawet o 80% bez wpływu na ich jakość,
  • GIMP - program typu open-source, który przez wielu użytkowników jest traktowany jako alternatywa dla Photoshopa. Umożliwia nie tylko wydajną kompresję, ale również przycinanie czy kadrowanie obrazów. Dodatkowo pozwala na zmianę formatów grafik,
  • Canva - popularny program dostępny w wersji płatnej i bezpłatnej. Za jego pomocą można zmniejszyć rozmiary grafik, odpowiednio wykadrować pliki, a także zmienić ich format, np. z JPG na PNG lub PNG na WebP.

Sprawdź też, jak mierzyć skuteczność pozycjonowania.

Jak zmniejszyć rozmiar grafiki, która jest już wgrana w WordPressie?

Grafiki, które już zostały wgrane do systemu CMS, można optymalizować ręcznie. W tym celu należy je pobrać, usunąć z WordPressa, opracować w programie graficznym i wgrać ponownie. Proces zajmuje jednak dużo czasu, dlatego do obróbki obrazów lepiej wykorzystać wtyczki. Do popularnych należą:

  • Robin Image Optimizer (płatna),
  • ShortPixel Image Optimizer (płatna, dostępna też w wersji próbnej pozwalającej na optymalizację do 100 plików),
  • LiteSpeed Cache (darmowa)
  • WP Smush (bezpłatna)
  • Optimole (płatna, możliwość przetestowania programu za darmo przez 2 miesiące),
  • Kraken Image Optimizer (płatna, darmowa wersja próbna pozwala na optymalizację plików o łącznej wadze do 100 MB).

Za pomocą wtyczek można optymalizować  różne rodzaje obrazów, w tym zdjęcia, infografiki, banery itp. Niektóre programy posiadają także opcję zmiany formatów, np. z PNG na JPG.

Optymalizacja grafik w WordPressie - podsumowanie

Zmniejszanie, skalowanie i kadrowanie grafik w WordPressie ma ogromne znaczenie dla szybkości ładowania strony internetowej. Należy również pamiętać o zapisywaniu obrazów w odpowiednim formacie. Do zmiany parametrów technicznych warto wykorzystać programy graficzne lub dedykowane wtyczki.

Potrzebujesz wsparcia w pozycjonowaniu strony? Napisz do nas!

Źródła: 

  1. Support Google - współczynnik odrzuceń, https://support.google.com/analytics/answer/1009409?hl=pl [dostęp 13.03.25]
  2. Support Google - Core Web Vitals https://support.google.com/webmasters/answer/9205520?hl=en [dostęp 13.03.25]
  3. Page Speed Insight https://developers.google.com/speed/docs/insights/v5/about?hl=pl [dostęp 13.03.25]
  4. Jak zbudować responsywną stronę w WordPressie https://learn.wordpress.org/lesson/how-to-build-a-responsive-wordpress-website/   [dostęp 13.03.25]
×