Optymalizacja zdjęć pod SEO — jak zoptymalizować grafiki na swojej stronie internetowej?

SEO image

Optymalizacja zdjęć na stronie internetowej pod kątem pozycjonowania to jeden z najważniejszych, ale też najczęściej pomijanych elementów SEO. Wiele osób skupia się wyłącznie na tekstach, zapominając, że zdjęcia również są elementem treści. Istotna jest zarówno warstwa graficzna, jak i warstwa meta, czyli atrybuty alt, title, nazwy plików czy ich rozmiary. Podpowiadamy, jak zoptymalizować zdjęcia na stronie, aby były one przyjazne dla użytkowników i wyszukiwarki Google.

Atrybuty ALT a optymalizacja zdjęć pod SEO

Atrybut ALT to jeden z najważniejszych elementów optymalizacji zdjęć na stronę www. Ma dwie funkcje: pojawia się jako alternatywny opis zdjęcia, gdy plik z jakiegoś powodu nie wyświetla się na stronie i podpowiada algorytmowi Google (ale też użytkownikowi), co przedstawia zdjęcie. To na jego podstawie wyszukiwarka dobiera konkretne grafiki do listy wyników wyszukiwania w odpowiedzi na zapytanie. Odpowiednio zoptymalizowane atrybuty ALT wpływają także na pozycjonowanie całej domeny. A zatem jak opisać zdjęcie, aby miało to pozytywny wpływ na SEO? W atrybucie ALT powinny znaleźć się słowa kluczowe, ale nie może on składać się wyłącznie z nich. Warto zachować równowagę między słowami kluczowymi, a jak najdokładniejszym opisem tego, co znajduje się na zdjęciu. W kodzie html ALT można znaleźć przy znaczniku <img>. W części systemów CMS można go zmienić w bibliotece plików pod nazwą “tekst alternatywny”. Prawidłowe i adekwatne uzupełnienie atrybutu ALT jest także kluczowe z punktu widzenia dostępności serwisu dla osób z niepełnosprawnością - niewidomych lub niedowidzących. Obrazki z uzupełnionym tekstem alternatywnym będą mogły być odczytane osobie, która tego potrzebuje, przez czytniki ekranu.

Optymalizacja zdjęć a title zdjęcia

Kolejnym ważnym atrybutem przy optymalizacji zdjęć pod SEO jest title. Choć słowo “tytuł” mogłoby sugerować, że jest to to samo, co nazwa pliku, nic bardziej mylnego. Title jest widoczny dla użytkownika, gdy ten najedzie na zdjęcie kursorem. Można więc powiedzieć, że jest to podpis tego, co widać na zdjęciu. Tak jak ALT podpowiada robotom Google, co znajduje się na grafice, tak title pełni tę samą funkcję również dla internauty. Oczywiście ma znaczenie także dla algorytmu Google, dlatego powinien zawierać słowa kluczowe. Nie może być on jednak taki sam jak ALT. Title można zmienić w kodzie html przy znaczniku <img> lub w bibliotece plików w CMS-ie.

Nazwy zdjęcia a adres URL obrazka

Nazwa zdjęcia to kolejny element, który pomaga algorytmowi wyszukiwarki zrozumieć, co znajduje się na obrazku. Jest to po prostu nazwa pliku graficznego, który jest umieszczany na serwerze strony internetowej. Powinny znaleźć się w niej słowa kluczowe, które będą wspierać SEO, ale także adekwatny opis zawartości zdjęcia. Nazwa nie powinna zawierać wielkich liter, znaków diakrytycznych (np. polskich), znaków specjalnych, a także znaków przestankowych, z wyjątkiem dywizu (zwanego przez niektórych myślnikiem), który będzie rozdzielał poszczególne słowa. Nazwa zdjęcia będzie częścią adresu URL obrazka, a ten jak wiadomo, ma duży wpływ na pozycjonowanie. O prawidłową nazwę pliku warto zadbać jeszcze przed umieszczeniem zdjęcia na serwerze. Później będzie można ją zmienić, np. przez klienta FTP.

Waga zdjęcia - jak wpływa na optymalizację zdjęć na stronę?

Optymalizacja zdjęć pod SEO to także konieczność przyjrzenia się temu, ile miejsca zajmują one na serwerze, a więc ich wadze. Jest to o tyle istotne, że duża waga plików znacznie obciąża stronę, przez co wolniej się ona ładuje. Ponieważ wolne ładowanie jest niewygodne dla użytkowników, może być przyczyną rezygnacji z przeglądania strony (odrzuceń). Google wiedząc o tym, jak istotny dla internautów jest ten aspekt, również zwraca na niego uwagę, pozycjonując strony na liście wyników wyszukiwania.

Kompresja zdjęcia, czyli optymalizacja jakości zdjęć

Optymalizacja rozmiaru zdjęć wiąże się z kompresją - czyli delikatnym zmniejszeniu jakości zdjęcia, które spowoduje zmniejszenie wagi pliku. Obniżenie jakości zdjęcia nie powinni być - i najczęściej nie jest - zauważalne dla ludzkiego oka. Służą do tego aplikacje do bezstratnej kompresji plików graficznych, np. TinyPNG czy Optimizilla.

Wymiar zdjęcia - właściwa optymalizacja zdjęć do internetu

Wymiar zdjęcia to także element optymalizacji pliku. Najczęściej nie ma potrzeby, aby zamieszczana na stronie grafika była duża. Wymiary powinny być dopasowane do konkretnego celu i miejsca, w którym pojawi się obrazek. Jeśli na stronie ma wyświetlać się baner o wymiarach np. 800x600 px, nie ma konieczności zamieszczania na serwerze zdjęcia 1600x1200 px, które następnie zostanie przeskalowane. Od tej zasady są pewne wyjątki. W przypadku publikacji zdjęcia produktu, w którym ważne są detale (np. biżuteria), można zamieścić obrazek o większych wymiarach. Na stronie będzie wówczas opublikowana miniaturka dopasowana do layoutu, a po kliknięciu w nią wyświetli się grafika w większej rozdzielczości.

Format zdjęcia - jakie rozszerzenie zdjęć jest najlepsze?

Aby optymalizacja zdjęć do internetu była jak najlepsza, trzeba zwrócić uwagę także na rozszerzenie zdjęć, czyli format pliku graficznego. Jednymi z najpopularniejszych formatów są JPG (JEPG) i PNG. Wybór konkretnego będzie uzależniony od celu zdjęcia. Rozszerzenie .jpg sprawdzi się w przypadku obrazów bogatych w kolory. Zapisując zdjęcie w tym formacie, można dostosować jego jakość, a przez to wpłynąć na wagę pliku. Plik z rozszerzeniem .png będzie wyższej jakości i będzie ważył więcej. Wybiera się go najczęściej wtedy, gdy tło obrazka musi być przezroczyste. Warto przyjrzeć się również mniej popularnym, ale bardzo użytecznym formatom plików graficznych. Alternatywą może być na przykład format WebP. Daje podobną jakość jak JPEG, pozwala też zastosować przezroczystość jak PNG przy mniejszym rozmiarze. Innym rodzajem nowego rozszerzenia jest AVIF - konkuruje z JPEG pod względem rozmiaru pliku przy porównywalnej jakości.

Na optymalizację zdjęć i plików graficznych składa się wiele elementów. Przygotowując treści na stronę www, warto przygotować checklistę, aby nie zapomnieć o żadnym z nich.

Potrzebujesz wsparcia w optymalizacji zdjęć? Napisz do nas!

×