Ranking wyszukiwarek internetowych Polska i świat 2020/2021/2022/2023

wyszukiwarki internetowe ranking

W obecnych czasach Internet jest najskuteczniejszym źródłem pozyskiwania informacji. Użytkownicy mają dostęp do niezliczonych zasobów danych, artykułów, filmów, grafik, serwisów internetowych, sklepów i wielu wielu innych. Aby uzyskać do nich dostęp, korzystamy z wyszukiwarki internetowej.
Wyszukiwarka internetowa umożliwia przeszukiwanie zasobów zgromadzonych w Internecie w prosty i szybki sposób. Algorytmy starają się tak dopasować wyniki wyszukiwań do zapytań użytkowników, aby jak najbardziej spełnić ich oczekiwania. Niekwestionowanym liderem wśród wyszukiwarek internetowych zarówno w Polsce i na świecie jest Google. Przeczytaj o Core Web Vitals, czyli nowym wskaźniku wpływającym na ranking wyszukiwania w Google. Jak wyglądają rankingi w poszczególnych regionach świata?

Ranking wyszukiwarek w Europie

W segmencie wyszukiwarek internetowych od lat niekwestionowanym liderem jest wyszukiwarka Google i chyba nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Dowodem na to jakim gigantem faktycznie jest Google mogą być dane z  grudnia 2021 roku, które wykazują, że aż 92,64% populacji Europy korzysta ze wspomnianej wyszukiwarki. Co ciekawe, wykres jest absolutnie stabilny - w listopadzie 2021 uległ nieznacznemu spadkowi do 91,8% na rzecz innej wyszukiwarki niż Google tj. Bing (4,48%) - jednak w grudniu Google odrobiło swoje straty w rankingu i ich produkt wrócił na poziom 92,64%

Aktualizacja styczeń 2023

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 92.23%
bing 3.65%
YANDEX 1.98%
Yahoo! 0.97%
DuckDuckGO 0.53%
Ecosia 0.29%
Inne 0.35%

Dane z dnia 04-01-2023 – Źródło: gs.statcounter.com

wyszukiwarki europa 2023

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Europie styczeń 2023 [dane: gs.statcounter.com]

Aktualizacja lipiec 2022

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 92.23%
bing 3.67%
YANDEX 1.66%
Yahoo! 0.94%
DuckDuckGO 0.64%
Ecosia 0.31%
Inne 0.55%

Dane z dnia 12-08-2022 – Źródło: gs.statcounter.com

europa2022

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Europie lipiec 2022 [dane: gs.statcounter.com]

Aktualizacja grudzień 2021
Z wyszukiwarki Google korzysta obecnie 92,64% użytkowników w Europie, co jasno wskazuje na to, że Google jest liderem wśród wyszukiwarek.

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 92.64%
bing 3.55%
YANDEX 1.49%
Yahoo! 0.97%
DuckDuckGO 0.56%
Ecosia 0.37%
Inne 0.42%

Dane z dnia 22-12-2021 - Źródło: gs.statcounter.com

ranking wyszukiwarek internetowych 2021

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Europie grudzień 2021 [dane: gs.statcounter.com]

Historia internetu w Polsce

Podłączenie Polski do interentu zawdzięczamy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). To dzięki ich staraniom od grudnia 1991 oficjalnie możemy korzystać z sieci na terenie naszego kraju. Datą o której warto wspomnieć jest 17 sierpnia tego samego roku. Właśnie wtedy Rafał Pietrak – pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego – wysłał pierwszego e-maila do stolicy Danii.

Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju technologii informatycznych w Polsce było rozpowszechnienie internetu na szeroką skalę. Zadziało się to za sprawą Telekomunikacji Polskiej, która umożliwiła swoim abonamentom połączenie się z globalną siecią za pomocą modemu i gniazda telefonicznego. Usługa oferowana przez TP SA zastąpiła popularne w latach 1991 – 1996 BBS’y, czyli udostępniane przez jednego właściciela komputery umożliwiające wykorzystanie jego podstawowych funkcji tj. forum, czat, proste gry oraz połączenie z internetem o zawrotnej prędkości 9,6 kb/s.

Modem-Sagem-Fast-800-neostrada

Modem Sagem Fast 800-Neostrada (Autor zdjęcia: Łukasz Pietruszka)

Pierwsze wyszukiwarki

Sieć www byłaby bezużyteczna, gdyby nie skuteczne metody wyszukiwania w niej informacji. Rankingi najlepszych i najbardziej popularnych wyszukiwarek na przestrzeni lat były polem walki o czołowe miejsca, a przez ostatnie trzydzieści lat pozycję lidera zajmowały różne firmy. Rynek okazał się bardzo zmienny, a jednostki pragnące stanąć na szczycie musiały stworzyć bardziej konkurencyjny produkt – coś więcej niż zwykłą wyszukiwarkę.

Tutaj należy wskazać wyszukiwarkę Archie, która została stworzona w 1990 roku i była pierwszym tego typu produktem na rynku. Jej głównym zadaniem było przeszukiwanie serwerów FTP w celu znalezienia właściwych plików HTML. Archie działało dzięki tworzeniu bazy opierającej się na nazwach plików umieszczonych na serwerach FTP. Pierwsza wersja była ograniczona do wyszukiwania za pomocą poleceń, dopiero później wprowadzono bardziej zaawansowane – z wykorzystaniem strony internetowej.

archie-wyszukiwarka

Wyszukiwarka Archie

Wandex, czyli pierwowzór współczesnej wyszukiwarki

W roku 1993 na rynku pojawiła się - stworzona przez Matthew Grey’a - wyszukiwarka Wandex, która za pomocą hipertekstowych odnośników docierała do interesujących fraz. Wszystko to okazało się możliwe dzięki wykorzystaniu WWW Wanderer, czyli pierwszego robota indeksującego treści. Wandex, mimo, iż był krokiem w przód, to jednak pozbawiony analizowania zawartości stron internetowych, był narzędziem niedoskonałym. Wyszukiwanie po indexacji adresów url to za mało.

JumpStation oraz Excite dały inne spojrzenie na możliwości znajdowania informacji w plikach HTML. Potrafiły pobrać zarówno tytuły jak i nagłówki dokumentów. Były to crawlery indeksująco-oceniające.

wyszukiwarka-wandex

Rewolucyjne rozwiązanie, WebCrawler jako narzędzie do wyszukiwania treści w internecie

Rok 1994 przyniósł znaczące zmiany. Stworzona przez Briana Pinkertona wyszukiwarka była pierwszą, która potrafiła w pełni sczytać zawartość dokumentów HTML. Rewolucyjną okazała się być jej główna funkcjonalność – możliwość wyszukiwania po wybranych słowach kluczowych.Webcrawler-1995

Yahoo!, czyli serwis znany w całych Stanach Zjednoczonych/USA

Pierwotna wersja serwisu była czymś w rodzaju katalogu podzielonego na podkategorie. Niestety zainteresowanie (głównie na rynku amerykańskim) nie było wystarczająco duże, by przyciągnąć inwestorów. Projekt musiał utrzymać się sam, od 1995 roku głównym źródłem dochodu były publikowane tam reklamy.

 

yahoo

Serwis i wyszukiwarka Yahoo!

Yahoo! to serwis i wyszukiwarka, która mimo ogromnego potencjału zaprzepaściła swoją szansę na sukces. Niedostrzeżenie niszy na rynku wyszukiwarek internetowych w latach 1994-2002 kosztowało portal utratę popularności i możliwości dalszego rozwoju swoich usług na globalną skalę. W 2011 roku pojawiła się nawet polska wersja Yahoo!, niestety nie jest już aktywna. Popularność serwisu szacuje się na 1,61% w skali świata, natomiast w Polsce jest to zakres niemierzalny.

Przełomowy rok 1996, czyli początek rewolucji Google

Studencki projekt z 1996 roku okazał się być początkiem rewolucji technologicznej. Page i Brin – czyli twórcy Google – wpadli na zupełnie nowy sposób indexowania zbiorów w internecie. Dzięki temu wyróżnili się na rynku, dwa lata później, w 1998 roku założyli spółkę i zaczynając od zera osiągnęli 92,78% rynku wyszukiwań na świecie (stan z dnia 08.11.2019) i zostali niekwestionowanym liderem. 

 

google-beta-1998-rok

Google beta 1998 rok

MSN Search powstał jako serwis informacyjny w 1998 roku. Pod zarządem Microsoftu przechodził znaczne zmiany i rozbudowy. W 2005r. stał się pełnoprawną wyszukiwarką dostępną w 10 wersjach językowych. W 2009 MSN przeszedł znaczną przebudowę oraz zmianę nazwy na Bing. Na chwilę obecną jest drugą najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie z 2,55% udziałem wyszukiwań.

msn-search-2005

MSN Search 2005

Google czyli sieć naczyń połączonych

Google to nie tylko wyszukiwarka internetowa. To sieć połączonych ze sobą naczyń, która towarzyszy nam na każdym kroku. Funkcjonalności Google’a ułatwiają nam życie w domu, pracy i podróży. Jego niezastąpione narzędzia pozwalają wysłać e-maile, znaleźć ulubiony produkt czy trafić do celu.

Rewolucja, którą zapoczątkował Google uderzyła w różne branże, często doprowadzając je do zamknięcia lub przejęcia przez samego giganta. Tutaj ciekawym przykładem jest rynek nawigacji. Jeszcze kilkanaście lat temu był to produkt dostępny dla niewielkiej liczby kierowców - zbyt drogi i zaawansowany technologicznie, by móc dotrzeć do mas. Teraz każdy ma Google Maps, które jest aktualizowane w czasie rzeczywistym i dostępne za darmo.

Za sprawą Google’a wszystko mamy pod ręką – aktualne mapy pozwalają bezpiecznie dojechać na wakacje, wszystkie dane możemy trzymać w jednym miejscu dzięki GDrive, e-maila jesteśmy w stanie wysłać w ciągu kilku sekund. No i sama wyszukiwarka – łatwa w obsłudze i trafna jak żadna inna. Ceną jaką za to płacimy jest nasza prywatność. Tylko tyle i aż tyle. Google wie o nas więcej niż mogłoby się wydawać.

Seznam, czyli wyjątek który potwierdza regułę popularności wyszukiwarek

Inna wyszukiwarka niż Google, tj. czeska wyszukiwarka Seznam, funkcjonująca głównie na swoim rodzimym rynku jest poważnym graczem – osiąga 9,45% wszystkich wyszukiwań. Sytuacja założonego w 1996 roku - początkowo katalogu stron - portalu internetowego wraz z wyszukiwarką jest stabilna, choć nierozwojowa. Jej popularność spada z ok. 13% do 9% na rzecz amerykańskiego giganta. Można spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości Google przejmie znaczną część użytkowników Seznama.

Ranking wyszukiwarek internetowych Czechy 2023 rok

Procentowy udział wyszukiwarek w Czechach w styczniu 2023

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 83.34%
Seznam 10.86%
Bing 4.20%
wyszukiwarki czechy 2023

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Czechach styczeń 2023 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych Czechy 2022 rok

Procentowy udział wyszukiwarek w Czechach w lipcu 2022

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 81.04%
Seznam 14.91%
Bing 2.93%

Dane z dnia 12-08-2022 – Źródło: gs.statcounter.com

czechy2022

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Czechach lipiec 2022 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych Czechy 2021 rok

Procentowy udział wyszukiwarek w Czechach w grudniu 2021

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 84.88%
Seznam 9.56%
Bing 3.6%

Dane z dnia 22-12-2021 - Źródło: gs.statcounter.com

najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w czechach 2021

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Czechach grudzień 2021 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych w Polsce w 2023 roku

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 95.68%
Bing 3.20%
Yahoo! 0.57%
DuckDuckGo 0.24%
Yandex 0.19%
Ecosia 0.02%
Inne 0.12%

Dane z dnia 04-01-2023 – Źródło: gs.statcounter.com

wyszukiwarki polska 2023

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce styczeń 2023 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych w Polsce w 2022 roku

Rynek wyszukiwarek w Polsce w 2022 roku jest stabilny. Google zdominował prawie 96% wyszukiwań zostawiając inne wyszukiwarki daleko w tyle. Powyższy wykres uwidacznia miażdżącą przewagę Google nad innymi wyszukiwarkami jak Bing czy Yahoo.

 

Procentowy udział wyszukiwarek w Polsce w lipcu 2022

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 95.47%
Bing 3.26%
Yahoo! 0.69%
DuckDuckGo 0.28%
Yandex 0.18%
Ecosia 0.03%
Inne 0.09%
Dane z dnia 12-08-2022 – Źródło: gs.statcounter.com
polska2022

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce lipiec 2022 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych w Polsce w 2021 roku

Rynek wyszukiwarek w Polsce w 2021 roku jest stabilny. Google zdominował prawie 97% wyszukiwań zostawiając inne wyszukiwarki daleko w tyle. Powyższy wykres uwidacznia miażdżącą przewagę Google nad innymi wyszukiwarkami jak Bing czy Yahoo.

Procentowy udział wyszukiwarek w Polsce w grudniu 2021

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 96.32%
Bing 2.69%
Yahoo! 0.61%
DuckDuckGo 0.22%
Yandex 0.07%
Ecosia 0.02%
Inne 0.07%

Dane z dnia 22-12-2021 - Źródło: gs.statcounter.com

najlepsze wyszukiwarki ranking wyszukiwarek w polsce 2021

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce grudzień 2021 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek styczeń 2020 - grudzień 2021 w Polsce

Sytuacja na rynku wyszukiwarek internetowych w Polsce jest w pełni stabilna, występują niewielkie wahania na korzyść wyszukiwarki Google, która zdaje się zdominowała w pełni nasz lokalny rynek. Całkowicie natomiast wypadła wyszukiwarka MSN. Dbający o prywatność DuckDuckGo wrócił do poziomu 0.22% z około 0.50%, czyżby użytkownikom przestało zależeć na prywatności? A może faktycznie wyniki serwowane przez Google należą do jednych z najlepszych i warte są danych o użytkownikach, aby móc jeszcze lepiej rozwijać algorytm wyszukiwarki.

Ranking wyszukiwarek w marcu 2021 w Polsce podsumowanie procentowe:

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 95.36%
Bing 2.64%
Yahoo 0.68%
ranking wyszukiwarek w polsce pandemia 2021

Ranking wyszukiwarek w Polsce w trakcie pandemii 2020-2021

Ranking wyszukiwarek internetowych na świecie w 2023 roku

Procentowy udział wyszukiwarek na świecie w 2023 roku

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 92.57%
Bing 3.04%
Yahoo! 1.24%
Yandex 1.00%
Baidu 0.72%
DuckDuckGo 0.58%
Inne 0.85%

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie styczeń 2023. Żródło: gs.statcounter.com

wyszukiwarki swiat 2023

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie styczeń 2023 [źródło: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych na świecie w 2022 roku

Procentowy udział wyszukiwarek na świecie w lipcu 2022

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 91.95%
Bing 2.93%
Yahoo! 1.51%
Baidu 1.35%
Yandex 1.03%
DuckDuckGo 0.66%
Inne 0.57%

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie lipiec 2022. Żródło: gs.statcounter.com

Ranking wyszukiwarek internetowych na świecie w 2021 roku

Rynek polski i światowy wykazuje znaczną przewagę Google nad pozostałymi wyszukiwarkami dostępnymi na rynku. Sytuacje jednak wygląda znacznie ciekawiej na rynku rosyjskim oraz chińskim. O ile w pierwszym wypadku rodzima wyszukiwarka Yandex stopniowo uległa możliwościom jakie oferuje amerykański gigant, o tyle rynek chiński praktycznie całkowicie odrzuca Google na rzecz Baidu.

Procentowy udział wyszukiwarek na świecie w grudniu 2021

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 91.95%
Bing 2.93%
Yahoo! 1.51%
Baidu 1.35%
Yandex 1.03%
DuckDuckGo 0.66%
Inne 0.57%

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie grudzień 2021. Żródło: gs.statcounter.com/search-engine-market-share

ranking wyszukiwarek na świecie 2021

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie grudzień 2021 [źródło: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych Rosja w 2023 roku

Procentowy udział wyszukiwarek w Rosji w styczniu 2023

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Yandex 53.95%
Google 43.70%
Bing 1.36%
Yahoo! 0.37%
DuckDuckGo 0.25%
Mail.ru 0.22%
Inne 0.15%

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Rosji – Źródło: gs.statcounter.com

wyszukiwarki rosja 2023

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Rosji styczeń 2023 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych Rosja w 2022 roku

Procentowy udział wyszukiwarek w Rosji w lipcu 2022

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 48.68%
Yandex 47.15%
DuckDuckGo 1.75%
Mail.ru 1.09%
Bing 0.95%
Yahoo! 0.23%
Inne 0.15%

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Rosji – Źródło: gs.statcounter.com

rosja2022

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Rosji lipiec 2022 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych Rosja w 2021 roku

Wykres dotyczący popularności wyszukiwarek w Rosji jest bardzo ciekawym przykładem. Każdy wzrost popularności Google wiąże się z wprost proporcjonalnym spadkiem na krzywej Yandex’a, i odwrotnie. Linie są niemal swoim lustrzanym odbiciem. Miniony rok jest przełomowy dla rosyjskiego rynku. Obserwując całą dostępną historię widzimy, że amerykańska wyszukiwarka odrobiła straty i ponownie jest na szczycie popularności.

Procentowy udział wyszukiwarek w Rosji w grudniu 2021

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Google 55.3%
Yandex 42.24%
Mail.ru 1.19%
Bing 0.52%
DuckDuckGo 0.32%
Yahoo! 0.32%
Inne 0.11%

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Rosji - Źródło: gs.statcounter.com

ranking najpopularniejszych wyszukiwarek w rosji 2021

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Rosji grudzień 2021 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking wyszukiwarek internetowych Azja w 2023 roku

Procentowy udział wyszukiwarek w Azji w Styczniu 2023

Google Yandex Baidu
Rosja 43.70% 53.95% -
Chiny - 2.91% 60.74
Japonia 76.93% - 0.17%
Korea Południowa 64.80% - -
Indie 98.52% 0.01% -
wyszukiwarki azja 2023

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Azji styczeń 2023

Ranking wyszukiwarek internetowych Azja w 2022 roku

Procentowy udział wyszukiwarek w Azji w Lipcu 2022

Google Yandex Baidu
Rosja 48.68% 47.15% -
Chiny 3% - 70.48%
Japonia 75.75% 0.11% 0.15%
Korea Południowa 67.89% 0.27% -
Indie 98.52% 0.01% -

azja2022

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Azji lipiec 2022

Ranking wyszukiwarek internetowych Azja w 2021 roku

W analizie rankingu wyszukiwarek na terenie Azji wykorzystany był okres czasu od 11.2020 do 12.2021. Na wykresie wyraźnie widać stabilną pozycję Google na poziomie około 92%. Drugą pozycję najpopularniejszej wyszukiwarki w Azji zajmuje Baidu, z wynikiem 3,03%. Różnica jest miażdżąca. Warto pamiętać, że jest to ujęcie globalne i w poszczególnych państwach dane będą się znacząco różnić. Ciekawym przypadkiem są Chiny, w których dominuje Baidu (86.82% rynku wyszukiwań). Równie interesująca jest sytuacja w Rosji, gdzie rynek jest podzielony między wyszukiwarkę Google (55.3% - dane z grudnia 2021) oraz Yandex (42.24% - dane z grudnia 2021). Rynek Azjatycki jest bardzo zróżnicowany, w niektórych regionach nie używa się w ogóle Google, w innych stanowi ponad 90% rynku wyszukiwań. Warto pochylić się ku analizie udziału wyszukiwarek w konkretnych państwach.

Procentowy udział wyszukiwarek w Azji w Lipcu 2021

Google Yandex Baidu
Rosja 55.3% 42.24% -
Chiny 2.22% - 86.82%
Japonia 75.58% 0.05% 0.11%
Korea Południowa 78.05% 0.19% -
Indie 98.75% 0.01% -

"najpopularniejsze

Ranking wyszukiwarek internetowych Chiny w 2023 roku

Procentowy udział wyszukiwarek w Chinach w lipcu 2022

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Baidu 60.74%
Sogou 12.58%
Bing 12.33%
Haosou 5.06%
Shenma 3.72%
Yandex 2.91%

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Chinach – Źródło: gs.statcounter.com
wyszukiwarki chiny 2023 Najpopularniejsze wyszukiwarki w Chinach styczeń 2023

Ranking wyszukiwarek internetowych Chiny w 2022 roku

Procentowy udział wyszukiwarek w Chinach w lipcu 2022

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Baidu 70.48%
Sogou 12.25%
Bing 10.06%
Google 3%
Haosou 1.94%
Shenma 1.54%

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Chinach – Źródło: gs.statcounter.com

chiny2022

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Chinach lipiec 2022

Ranking wyszukiwarek internetowych Chiny w 2021 roku

Najbardziej zaskakującym w temacie popularności wyszukiwarek wydaje się być rynek chiński. Zróżnicowanie przeglądarek internetowych na Dalekim Wschodzie jest duże i w przeciwieństwie do reszty świata, nie króluje tam Google. Jego popularność na przestrzeni 9 lat spadła z 40% do 2% ilości wyszukiwań. Stało się tak za sprawą internetowej cenzury wprowadzonej przez chiński rząd, co zmusiło amerykańską korporację do wycofania swoich produktów z terenu tego kraju. Pustkę rynkową szybko zagospodarowało rodzime Baidu, które aktualnie jest na czele rankingu popularności. Pozornie stabilna sytuacja może jednak ulec zmianie w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Warto obserwować zmiany i działania azjatyckiego podmiotu.

Procentowy udział wyszukiwarek w Chinach w grudniu 2021

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Baidu 86.82%
Sogou 4.69%
Bing 3.94%
Google 2.22%
Shenma 1.12%
Haosou 0.98%

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Chinach – Źródło: gs.statcounter.com

ranking popularności wyszukiwarek w chinach 2021

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Chinach grudzień 2021 [dane: gs.statcounter.com]

Ranking najpopularniejszych witryn i wyszukiwarek internetowych na przełomie 1996-2019 roku

 

Ranking najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie

Ranking przeglądarek podobnie jak ranking wyszukiwarek, został zdominowany przez produkt pochodzący od Google tj. Chrome. Szybkość działania, bezpieczeństwo oraz liczne pluginy ułatwiające pracę bezapelacyjnie spychają konkurencję na niszowe pozycje.

Wyszukiwarka internetowa w rankingu Procentowy udział w rynku wyszukiwarek
Chrome 64.06%
Safari 19.22%
Edge 4.19%
Firefox 3.91%
Samsung Internet 2.8%
Opera 2.34%

Dane z dnia 22-12-2021 – Źródło: gs.statcounter.com

Autor: Łukasz Pietruszka
Od 2014 roku pracuje w szeroko rozumianym marketingu. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w agencjach reklamowych, drukarni jako team leader działu graficznego, a także jako programista i project manager we Wrocławskich agencjach webowych. Od lat jego pomysły i rozwiązania wykorzystywane są przez Klientów do realizacji swoich celów biznesowych. Prywatnie miłośnik fotografii oraz urban exploration.

Chcesz poprawić widoczność firmy w sieci? Zapytaj o ofertę!

×