Pozycjonowanie lokalne – jak zdobyć nowych klientów dla lokalnych biznesów?

SEO lokalne

SEO lokalne to działania mające na celu umieszczenie strony na pierwszych miejscach rankingu wyszukiwania na zapytania związane z danym regionem. Jeśli prowadzisz lokalny biznes, bądź sieć franczyz, zdecydowanie powinieneś przyjrzeć się, co może dać Ci pozycjonowanie regionalne.

Wyszukiwanie lokalne polega na dodaniu nazwy miasta (lub nawet konkretnej dzielnicy) do ogólnego zapytania. Na przykład, gdy będąc we Wrocławiu mamy ochotę zjeść sushi, nie będziemy go przecież szukać w całej Polsce. W wyszukiwarkę Google wpiszemy sushi Wrocław - w wyświetleniach wyświetlą nam się suszarnie z Wrocławia. Pozycjonowanie regionalne pomaga w tym, aby znaleźć się w takich wynikach wyszukiwania jak najwyżej. W dalszej części artykułu dowiesz się, dla jakich firm jest SEO lokalne, jakie przynosi korzyści, a także jakie rodzaje biznesu raczej powinny go unikać. Podpowiemy też, jakimi działaniami warto wspomagać pozycjonowanie regionalne i dlaczego warto połączyć je z optymalizacją profilu Google Moja Firma.

Pozycjonowanie regionalne małych biznesów

Wyszukując danego miejsca, firmy, usługi w wyszukiwarce, wyniki opierają się na funkcji geolokalizacji. Polega ona na dopasowaniu wyników do lokalizacji osoby wyszukującej (na podstawie adresu IP bądź historii wyszukiwania). W praktyce oznacza to, że jeśli będąc we Wrocławiu w Google wpiszemy “piekarnia”, w wynikach wyszukiwania pojawią się głównie piekarnie z Wrocławia, znajdujące się blisko naszej lokalizacji. Funkcja geolokalizacji działa całkiem dobrze, jednak nie do końca idealnie - już na pierwszej stronie wciąż pojawiają się wyniki z innych miejscowości - stąd też z pomocą przychodzi pozycjonowanie regionalne.

SEO lokalne w wyszukiwarce Google to pozycjonowanie serwisów skupione na danym regionie, czy mieście. W praktyce oznacza to, że wpisując w Google “piekarnia Gdańsk”, w wynikach wyszukiwania znajdziemy piekarnie z Gdańska, bez względu na to, w jakiej miejscowości w Polsce w danym czasie się znajdujemy.
Może to być szczególnie przydatne dla małych biznesów, oferujących produkty lub usługi na lokalnym rynku. Pozycjonowanie regionalne pozwoli im dotrzeć do nowych potencjalnych klientów, a tym samym przyczynić się do częściej dokonywanych konwersji. Bowiem 76% użytkowników, którzy wyszukują firmy w pobliżu, odwiedzają ją w ciągu jednej doby.

Na poniższej grafice możemy zaobserwować różnicę pomiędzy wyszukiwaniem ogólnym z wykorzystaną automatycznie funkcją geolokalizacji, a wyszukiwaniem z użyciem frazy lokalnej. Wyszukując te frazy znajdowaliśmy się we Wrocławiu. Wpisując frazę "piekarnia", większość wyników przedstawia strony wrocławskich piekarni, ale pojawiła się także jedna piekarnia z Warszawy, która w bliskich granicach Wrocławia się nie znajduje. Wpisując frazę lokalną "piekarnia Wrocław", otrzymaliśmy jedynie piekarnie z Wrocławia.

funkcja geolokalizacji a frazy lokalne

Porównanie wyników wyszukiwania - wyszukiwanie ogólne z funkcją geolokalizacji a wyszukiwanie na frazy lokalne

Pozycjonowanie lokalne dla sieci franczyz

Lokalne SEO jest świetną opcją na zwiększenie konwersji zarówno dla małych biznesów, jak i dla sieci franczyz. Weźmy pod uwagę przykład franczyzy gastronomicznej. Restauracje franczyzowe mają kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lokalizacji w Polsce. Gdy wesprzemy stronę każdej z lokalizacji pozycjonowaniem lokalnym, mamy ogromne szanse na zainteresowanie nowych klientów i zwiększenie ilości zamówień. Najlepszym pomysłem będzie połączenie działań z zakresu pozycjonowania witryny z odpowiednią optymalizacją profili Google Moja Firma, o których piszemy w tym rozdziale.

Jakie korzyści daje SEO lokalne?

Jak pokazują nam statystyki wspomniane w pierwszym rozdziale, osoba wyszukująca biznesu na frazy lokalne zazwyczaj jest realnie zainteresowana skorzystaniem z usług danej firmy. Pojawianie się wysoko w rankingu wyszukiwania na frazy lokalne daje nam więc zdecydowanie duże szanse na zwiększenie widoczności strony i zainteresowanie użytkowników, a co za tym idzie - na zwiększenie współczynnika konwersji i zysku. Pozycjonowanie lokalne jest więc doskonałą długoterminową inwestycją gwarantującą wyróżnienie wśród konkurencji i pewność osiągnięcia korzyści.

Poza zwiększonym ruchem realnie zainteresowanych skorzystaniem z usług klientów, zaletą jest także ograniczenie niepotrzebnych, przypadkowych wejść na stronę generowanych przez osoby, które znajdują się poza obszarem działalności biznesu. Najprawdopodobniej nie będą one zainteresowane działalnością i nawiązaniem współpracy, mogą więc szybko opuszczać stronę i powracać do wyników wyszukiwania, powodując tym samym wysoki współczynnik odrzuceń. Może on negatywnie wpłynąć na miejsce serwisu w rankingu wyszukiwania, a tego chcemy oczywiście uniknąć.

Jak pozycjonować lokalnie?

Pozycjonowanie lokalne serwisu internetowego opiera się na wszystkich standardowych działaniach optymalizacyjnych serwisu, z uwzględnieniem kilku niezbędnych dodatkowych elementów. Należą do nich:

 • fizyczny adres firmy - jest absolutnie niezbędny do wykorzystania tej formy promocji w Internecie. To on określa lokalizację firmy, do której udają się klienci. Jest jednym z czynników rankingowych w SEO lokalnym. Warto również zamieścić lokalizację w formie znacznika na Mapach Google.
 • dane kontaktowe - konieczne do tego, aby potencjalni klienci mieli możliwość rozmowy z przedstawicielami firmy. Dodatkowym plusem będzie oznaczenie danych kontaktowych za pomocą znaczników strukturalnych schema.org - to może ułatwić robotom Google szybsze rozpoznanie danych kontaktowych i lepsze zrozumienie zawartości witryny.
 • nasycenie lokalnymi frazami kluczowymi - zarówno meta tagów - title i description, nagłówków (które szczegółowo omawiamy w artykule o niezbędnych dla SEO znacznikach HTML), a także treści zamieszczanych na stronie (np. w artykułach na blogu, czy opisach produktów, usług).

Google Moja Firma a SEO lokalne

Niesamowitym wsparciem dla działań pozycjonowania lokalnego jest optymalizacja profilu Google Moja Firma. Wizytówki Google to obecnie jedna z najlepszych metod na pozyskanie nowych klientów w relatywnie szybki i prosty sposób. Wizytówka Google My Business wyświetla się w trzech miejscach w wynikach wyszukiwania: w 3-paku Google Maps (pod sekcją płatnych reklam Google Ads, nad wynikami organicznymi), w panelu wiedzy (jedna, najlepiej zoptymalizowana wizytówka po prawej stronie wyników wyszukiwania), a także na Mapach Google, jest więc wręcz niezbędną pomocą dla biznesu lokalnego, który chce dotrzeć do większej grupy odbiorców z danego regionu. Ze względu na to, że stosunkowo mało firm wykorzystuje potencjał wizytówek, stopień konkurencji jest niewielki, stąd też profile GMB dają duże szanse na wzrost konwersji. Jednakże możemy zauważyć, że właściciele firm coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że wizytówki Google to dobre źródło pozyskiwania nowych klientów i budowania pozytywnego wizerunku firmy w sieci.

wyniki wyszukiwania lokalnego wizytówki google moja firma

Sposoby wyświetlania profili Google Moja Firma

Wizytówka Google Moja Firma zaczyna być coraz mocniej zależna od strony internetowej, którą zamieszczamy w profilu (a także od tych, na których pojawiają się dane naszej firmy). Należy też zadbać o to, aby najważniejsze informacje, jak dane kontaktowe (nr telefonu, adres e-mail), adres firmy, godziny otwarcia - były aktualne i zgodne z tymi umieszczonymi na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, czy w innych miejscach w Internecie. Czasami, gdy numer telefonu lub adres wizytówki nie są zgodne z tym, co znajduje się na stronie - Google może odrzucić nasze aktualizacje.
Kiedy tę sprawę mamy załatwioną, istnieje szereg innych działań, które należy wykonywać, aby w 100% wykorzystać potencjał wizytówki Google i docierać do nowych grup klientów. Należą do nich na przykład:

 • optymalizacja nazwy firmy, kategorii i podkategorii jej działania
 • uzupełnienie opisu firmy
 • dodanie produktów, usług
 • regularne publikowanie wpisów z dobrze zoptymalizowaną treścią
 • zachęcanie klientów do wystawienia opinii, a także odpowiadanie na nie
 • dbanie o to, aby informacje na profilu były zawsze aktualne i zgodne z prawdą.

Więcej o profilach Google Moja Firma dowiesz się oglądając naszą serię filmów o wizytówkach GMB, którą znajdziesz na tej playliście. Jeśli masz pytania, bądź zastanawiasz się jakie działania powinieneś podjąć na swojej wizytówce, aby w pełni wykorzystać jej potencjał i osiągać korzyści, skontaktuj się z nami!

Działania wspierające pozycjonowanie regionalne

Oprócz optymalizacji i prowadzenia profilu Google Moja Firma istnieje szereg innych działań, które mogą wspierać lokalne SEO. Co należy do czynników wspierających pozycjonowanie regionalne?

działania wspierające pozycjonowanie seo lokalne

Działania wspierające pozycjonowanie lokalne

Katalogi firm i NAP

Umieszczanie podstawowych danych firmy NAP, czyli Name, Address, Phone w Internecie - w katalogach firm, lokalnych ogłoszeniach, portalach branżowych. Ważne, aby pamiętać o zgodności tych danych z danymi zamieszczonymi na stronie, na profilu GMF, na portalach społecznościowych. Dane te warto uzupełniać o wartościowe treści na temat działalności firmy, a także zamieszczać link do strony.

Blog firmowy

Content marketing jest kolejnym aspektem, który może wspomóc proces pozycjonowania lokalnego. Prowadząc blog firmowy, zamieszczając na nim różnego typu treści - recenzje produktów, poradniki, porównania usług itd., nie zapominając przy tym o zamieszczaniu w nich fraz lokalnych, dajemy sobie świetną okazję na zwiększenie ruchu na stronie i możliwość pojawienia się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Fora internetowe

Podobnie jak z katalogami firm - pisząc komentarze z wartościową treścią i linkiem do naszej strony, wykorzystując np. specjalistyczną wiedzę z branży naszej firmy, możemy zainteresować użytkowników i wzbudzić ich zaufanie. Dzięki temu chętniej klikną w zamieszczony w komentarzu link i być może staną się naszymi klientami.

Lokalizacja na Mapach Google

Należy zamieścić firmę na Mapach Google. Statystyki mówią same za siebie - aż 86% osób sprawdza lokalizację firmy na Google Maps! Nie można nie skorzystać z tej wiedzy i szansy na zdobycie nowych klientów.

Reklama na Mapach Google

Aby w pełniejszym stopniu wykorzystać możliwości, jakie dają nam Google Maps, warto rozważyć płatną reklamę na mapach. W takiej sytuacji, gdy użytkownik szuka czegoś w wyszukiwarce na mapie, reklamowana firma wyświetla się na samej górze, pod paskiem wyszukiwania oraz na samej mapie - oznaczona innym kolorem pinezki niż wszystkie pozostałe (które nie mają kampanii reklamowej). Zapłata za reklamę następuje wtedy, gdy Klient w nią kliknie, aby uzyskać więcej informacji.

Podsumowanie

Przebrnęliśmy przez esencję pozycjonowania lokalnego i w tym miejscu możemy być pewni, że odpowiednio zoptymalizowane działania skierowane do grupy regionalnych odbiorców, mogą zwiększyć nasze szanse na dobrą widoczność serwisu i wyższy współczynnik konwersji. Podsumowując, jakie kroki należy podjąć, aby SEO lokalne działało efektywnie? Poza standardowymi działaniami optymalizacyjnymi należy:

 • zadbać o aktualność adresu i danych kontaktowych firmy
 • nasycić tagi i treść na stronie frazami lokalnymi
 • dodać lokalizację na Mapy Google
 • zoptymalizować i prowadzić wizytówkę Google Moja Firma
 • wspierać działania SEO zamieszczaniem NAP i linków do strony w katalogach firm, na forach branżowych
 • prowadzić firmowego bloga.

Prowadzenie powyższych działań może przynieść naprawdę dobre korzyści i osiągnąć sukces na rynku lokalnym.

Autor: Weronika Jankowska

Potrzebujesz wsparcia w lokalnym SEO? Napisz do nas!

×