Core Web Vitals w kontekście optymalizacji domeny pod kątem SXO

core web vitals a poprawa UX strony

Firmy chcące odnieść sukces w wyszukiwarkach internetowych, nie mogą dziś już skupiać się tylko i wyłącznie na klasycznych działaniach SEO. Coraz większą rolę zaczyna odgrywać optymalizacja SXO. Aby ta była skuteczna, ważne jest dostosowanie witryny do wskaźników CWV. 

SXO — co to jest?

Zanim omówimy relację, jaka łączy SXO i CWV, w pierwszej kolejności skupimy się na wyjaśnieniu samego terminu SXO (search experience optimization). Skrót ten powstał z połączenia dwóch terminów — Search Engine Optimization i User Experience. SXO w ogólnym ujęciu jest strategią, która za cel stawia optymalizację strony w kontekście doświadczeń użytkownika, który ją odwiedza. U podstaw SXO leży przekonanie, że wysoka pozycja strony w wynikach wyszukiwania nie jest gwarancją biznesowego sukcesu. Oprócz tego witryny muszą być odpowiednio zoptymalizowane pod kątem user experience — tylko wtedy mogą one generować przychody dla firm. 

Obecnie nawet istnieje termin SXO marketing, który określa wszelkie działania, których celem jest zwiększenie konwersji dokonywanych przez użytkowników trafiających na stronę z wyników wyszukiwania Google. Do głównym działań z obszaru SXO marketingu zalicza się:

Przeczytaj również: SXO - Search Experience Optimization - jak może pomóc Twojemu biznesowi?

Czym jest CWV?

Nie da się podejmować tematu SXO bez omówienia stworzonych przez Google wskaźników Core Web Vitals (CWV), które są w przekonaniu twórców wyszukiwarki miernikiem stron pod kątem user experience. Optymalizacja strony z myślą o tych parametrach jest ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie w wyszukiwarce — tym samym poprawie SXO. 

Core Web Vitals (CWV) to zestaw wytycznych dostarczanych twórcom stron przez Google, których spełnienie jest czynnikiem pozwalającym osiągać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. W skrócie rzecz ujmując, twórcom wyszukiwarki zależy na tym, aby strony były bezpieczne, poprawnie wyświetlały się na urządzeniach mobilnych i szybko wczytywały.

Warto w Google Search Console — w zakładce Podstawowe wskaźniki internetowe — sprawdzić, w jakim stopniu nasza strona spełnia wytyczne CWV. 

podstawowe wskaźniki internetowe GSC

Podstawowe wskaźniki internetowe GSC

LCP

Pierwszym ze wskaźników wchodzących w skład CWV jest LCP (largest contentful paint), który mierzy wydajność ładowania strony. Jego celem jest sprawdzenie, jak długo trwa wyrenderowanie największego obrazu lub pola tekstowego znajdującego się w polu określanym jako above the fold — czyli tym, które użytkownik widzi w pierwszej kolejności po uruchomieniu strony. Uznaje się, że pożądana wartość LCP powinna wynieść maksymalnie do 2.5 sekundy.  

FID

Kolejną metryką Core Web Vitals jest first input delay i jej zadaniem jest pomiar czasu w jakim przeglądarka potrafi przetworzyć zdarzenie wykonane przez użytkownika — np. kliknięcie. Chcąc zapewnić dobre doświadczenia użytkownika, specjaliści SXO muszą zadbać o to, aby wartość FID nie przekraczała 100 ms. 

CLS

To wskaźnik, który mierzy stabilność wizualną obrazu. Każdemu z nas zdarzyło się włączyć stronę, następnie kliknąć przycisk, który po pełnym załadowaniu strony przesunął się w inne miejsce. Tego typu zdarzenia mierzy właśnie wskaźnik CLS. Należy zadbać o to, aby jego wartość nie przekraczała poziomu 0,1

Wymienione wyżej wskaźniki nie są jedynymi, które wchodzą w skład tzw. sygnałów dotyczących jakości stron. Oprócz nich Google podkreśla znaczenie takich elementów, jak: 

  • Prawidłowe wyświetlanie stron na urządzeniach mobilnych;
  • Obecność szyfrowanego protokołu HTTPS;
  • Brak irytujących reklam na stronie (często tych pełnoekranowych);

Warto wiedzieć, że poziom dostosowania każdej strony pod kątem metryk CWV można sprawdzać na stronie PageSpeed Insights. Wystarczy wpisać adres danej URL interesującej witryny, by zobaczyć, jakie elementy wymagają poprawy, aby była ona lepiej oceniana. 

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że nie wolno zaniedbywać wyników, jakie osiąga strona w teście CWV, ponieważ od 2021 roku są uważane za czynnik rankingowy, który Google bierze pod uwagę przy prezentacji wyników wyszukiwania.  

3 obszary technicznej optymalizacji w celu lepszego SXO

Działania SXO w sporym stopniu skupiają się na poprawie wskaźników Core Web Vitals. W końcu strona przyjazna użytkownikom to taka, która szybko się wczytuje, poprawnie wyświetla się na urządzeniach o różnych rozdzielczościach, jak również jest bezpieczna. Wobec tego, można uznać, że w pozycjonowaniu SXO ważną rolę odgrywa optymalizacja techniczna strony internetowej. Poniżej wskazujemy kilka wskazówek, dzięki którym strona będzie lepiej zoptymalizowana pod kątem SXO. 

Optymalizacja above the fold

Jednym z warunków wysokiej oceny strony pod kątem CWV jest zapewnienie szybkiego czasu wczytywania przestrzeni, którą użytkownik widzi od razu po wejściu na stronę.

Obrazki umieszczane za pomocą znacznika <img>

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy umieszczać elementy graficzne za pomocą znacznika img. Ustawianie zdjęć i grafik przy użyciu CSS-owej właściwości background-image generuje dodatkowe zapytanie do arkusza styli, co wpływa negatywnie na wydajność strony. 

Stosowanie atrybutu preload

Kolejnym elementem optymalizacji pod kątem CWV — tym samym poprawiającym SXO — jest wskazywanie przeglądarce, które z elementów są kluczowe na etapie renderowania strony. Najczęściej atrybut ten umieszcza się w przypadku arkuszy stylów albo plików graficznych. 

Optymalizacja below the fold

Jeżeli chodzi o przestrzeń znajdującą się poniżej widoku dostępnego dla użytkownika odwiedzającego stronę, należy zadbać o to, aby były elementy tam znajdujące się, były wczytywane dopiero w momencie, gdy są potrzebne. Taki zabieg pozwoli zredukować ilość zapytań wysyłanych do serwera. 

Stosowanie lazy loading

Jednym z elementów optymalizacji below the fold, który pomoże poprawić SXO jest stosowanie techniki lazyload w przypadku obrazków i elementów iframe. Technika ta zakłada ograniczenie ładowania zasobów, które nie są potrzebne w danym momencie. 

Optymalizacja zewnętrznych źródeł

Wiele osób nie przywiązuje wystarczającej uwagi do umieszczania zewnętrznych skryptów — takich, jak np. Google Analytics czy skrypty odpowiedzialne za reklamy. One wpływają znacząco na szybkość ładowania strony. Na szczęście istnieje tu pewne udogodnienie optymalizacyjne — jest nim narzędzie Partytown. Pozwala ono przenieść proces wykonywania się zewnętrznych skryptów na tzw. web worker. 

Metody mierzenia skuteczności SXO

Gdy strona jest już zoptymalizowana pod kątem technicznym, warto skupić się na SXO marketingu — konkretnej mówiąc na analityce prowadzonych działań. W przypadku pozycjonowania SXO operuje się tymi samym metrykami, co w przypadku klasycznego SEO. Mamy tu na myśli:

  • Współczynnik klikalności;
  • Dwell time (czas spędzony przez użytkownika na stronie);
  • Współczynnik odrzuceń;

Pozycjonowanie witryny w modelu SXO - popularny trend

Coraz częściej agencje zajmujące się optymalizacją stron pod kątem wyszukiwarek, mają w swojej ofercie pozycjonowanie stron w modelu SXO. Jako że tego typu usługa obejmuje szerszy zakres działań, bo oprócz SEO, zakłada też optymalizację ścieżek konwersji, koszt pozycjonowania w tym modelu jest znacznie droższy. Można podejrzewać, że SXO będzie trendem wzrostowym w przypadku agencji świadczących usługi marketingowe. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik przybliżył relację zachodzącą między SXO i Core Web Vitals. Jest wielce prawdopodobne, że Google będzie kładło dalszy nacisk na optymalizację witryn pod kątem user experience, a to oznacza, że specjaliści SXO będzie w centrum uwagi zarówno właścicieli stron, jak i firm świadczących usługi pozycjonerskie. 

Interesuje się audyt UX? Napisz do nas!

×