Aktualizacja dotycząca wyglądu i działania stron w Google Search Console

Aktualizacja dotycząca wyglądu i działania stron w Google Search Console

Już w połowie 2021 r. nastąpią kolejne zmiany w wyszukiwarkach Google, które będą brały pod uwagę wygląd oraz działanie stron www. Zobacz, co zmieni się w najbliższym czasie i jak to wpłynie na ranking witryn internetowych w przeglądarce Google.

Czego dotyczy najnowsza aktualizacja?

Zmiany mają dotyczyć głównie wyglądu oraz działania strony. Czynniki, które będę wkrótce niezwykle istotne to podstawowe wskaźniki internetowe takie jak:

  • LCP (największe wyrenderowane treści)
  • FID (opóźnienie przy pierwszym działaniu)
  • CLS (skumulowane przesunięcie układu)

LCP pozwala na zmierzenie szybkości wczytywania witryny internetowej. Korzystanie ze strony jest komfortowe, gdy LCP pojawia się do 2,5 sekundy.

Interaktywność jest mierzona, dzięki wskaźnikowi FID i powinien on wynosić do 100 milisekund.

Stabilność wizualna oznaczana wskaźnikiem CLS powinna wynosić mniej niż 0.1, by użytkownik miał komfort korzystania ze strony www.

Przeczytaj także kompendium wiedzy o podstawowych wskaźnikach internetowych Core Web Vitals

Zostanie również zaktualizowana funkcja „Najnowsze artykuły” w przeglądarce Google. Dzięki temu nie będzie już konieczności używania formatu AMP, a każda witryna niezależnie od wyglądu strony oraz podstawowych wskaźników może wyświetlić się w karuzeli „Najważniejsze artykuły”

Podobne działanie można zauważyć w aplikacji „Wiadomości Google”. Dzięki tej aktualizacji zostaną wykorzystane inne treści niż tylko te z AMP.

Kolejną kwestią jest to, że nie będzie już wyświetlana ikona plakietki wskazującej AMP. Będzie to najszybciej widoczna zmiana, jaką będziemy mogli zauważyć.

Od kiedy będzie obowiązywać aktualizacja dotycząca wyglądu i działania stron w GSC?

Wdrożenie aktualizacji ma nastąpić stopniowo. Pierwsze zmiany będą widoczne już w połowie czerwca 2021 r. natomiast, cała aktualizacja będzie krok po kroku wprowadzana aż do końca sierpnia 2021 r. Aktualizacja jest wdrażana stopniowo ze względu na to, by była możliwość obserwacji na bieżąco, co dzieje się w samej przeglądarce oraz by było można odpowiednio szybko zareagować w razie powstałych problemów. Support Google uspokaja, że aktualizacja ta nie powinna gwałtownie wpłynąć na rankingi stron www - lecz co do tego nigdy nie możemy mieć pewności.

Więcej na temat aktualizacji przeczytasz w tym wpisie.

Nowy raport w Google Search Console

Funkcją, która ma ułatwić przegląd przydatnych statystyk w GSC, jest nowy raport mówiący o wyglądzie i działaniu strony internetowej w Google Search Console. Znajdziesz go w panelu po lewej stronie jako: „Wygląd i działanie strony” oraz “Działanie stron na urządzeniach mobilnych”. Raport ten to połączenie raportu z podstawowymi wskaźnikami internetowymi z komponentami dotyczącymi wyglądu oraz działania strony internetowej jak:

  • występowanie HTTPS,
  • wyskakujące natrętne reklamy,
  • dostosowanie strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Raport ten wyświetla przydatne informacje, np. ile adresów URL funkcjonuje poprawnie tzn. takich, które poprawnie działają i dobrze wyglądają. Dzięki temu będzie doskonale wiadomo, co wymaga jeszcze poprawy pod kątem użytkownika.

google search console działanie strony na urządzeniach mobilnych

Wygląd i działanie strony w GSC - działanie strony na urządzeniach mobilnych

google search console sygnały dotyczące jakości strony

Wygląd i działanie strony w GSC - sygnały dotyczące jakości strony

W jakim celu powstała aktualizacja?

Wprowadzane zmiany mają na celu jeszcze lepiej zoptymalizować przeglądarkę Google, w taki sposób, by odpowiadała ona w lepszy sposób na potrzeby użytkowników. Support Google podkreśla, że zmiany te powinny ułatwić tworzenie dobrych stron internetowych.

Podsumowanie

Kolejne zmiany, które nastąpią w przeglądarce Google, mają na celu lepsze odpowiadanie na potrzeby użytkowników. Występuje pewne prawdopodobieństwo, że od czerwca 2021 r. część wyników w rankingu może spaść lub wręcz przeciwnie wybić się, jeśli tylko są one poprawnie zoptymalizowane. Zadbaj więc o swoją stronę już w tym momencie, by po wprowadzonej aktualizacji Twoja witryna tylko skorzystała.

Potrzebujesz wsparcia w technicznym SEO? Napisz do nas!

×