Ulepszony raport Statystyki indeksowania w Google Search Console

Ulepszony raport Statystyki indeksowania w Google Search Console

Google Search Console to darmowa usługa oferowana przez Google, która pomaga monitorować i rozwiązywać problemy związane z obecnością serwisu w wynikach wyszukiwania Google. Kto może korzystać z GSC? Każdy, kto posiada swoją stronę internetową! Jest to świetne narzędzie, które pomaga w optymalizacji i pozycjonowaniu witryn. W listopadzie 2020 roku wprowadzone zostały aktualizacje w raportach Google Search Console, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Wykresy czasowe w nowym raporcie Statystyki indeksowania w Google Search Console

Indeksowanie, jak to łatwo powiedzieć… Łatwo powiedzieć i łatwo przeanalizować - dzięki Google! Google udostępniło swoim użytkownikom zupełnie nową wersję raportu Statystyki indeksowania. Celem tej aktualizacji jest pomoc właścicielom stron internetowych w zrozumieniu, jak Googlebot te strony indeksuje. Aby otworzyć raport, należy przejść do sekcji Ustawienia, a następnie wybrać Statystyki indeksowania.  Bardzo istotną zmianę możemy zauważyć przede wszystkim w interfejsie raportu - nowsza wersja jest zdecydowanie bardziej intuicyjna i czytelna.
Dzięki ulepszonej wersji statystyk indeksowania właściciele witryn mogą przeanalizować tzw. Crawl stats - wykresy czasowe, które pokazują:

  • łączną liczbę żądań robota indeksującego,
  • całkowity rozmiar pobranych danych,
  • średni czas reakcji serwera.

Wszystkie dane na wykresie można w łatwy sposób odczytać i zinterpretować.

Wykres czasowy w raporcie Statystyki indeksowania w Google Search Console

Wykres czasowy w raporcie Statystyki indeksowania w Google Search Console

Sprawdź, jak dodać użytkownika w Google Search Console

Ułatwiona analiza raportu dzięki pogrupowanym danym indeksowania

Ulepszona wersja statystyk indeksowania zawiera dane dotyczące zapytań robota, które są odpowiednio pogrupowane. Nowy raport umożliwia właścicielom witryn analizę istotnych kwestii, podzielonych na kilka grup - żądania indeksowania według stanu:

  • Według odpowiedzi - jakie są kody odpowiedzi na serwisie (np. 200, 301, 404)
  • Według typu pliku - jakie są typy indeksowanych plików (np. HTML, grafika, wideo, JSON)
  • Według przeznaczenia - jaki jest cel indeksowania (wykrycie bądź odświeżenie)
  • Według typu Googlebota - jaki typ robota został użyty (np. Googlebot indeksujący witryny na smartfony, czy Googlebot indeksujący filmy).

Każda z tych kwestii przedstawiona jest w nowym raporcie Google Search Console procentowo oraz graficznie.

Pogrupowane dane w raporcie Statystyki indeksowania w Google Search Console

Pogrupowane dane w raporcie Statystyki indeksowania w Google Search Console

W każdym oknie pogrupowanych danych użytkownik może sprawdzić przykładowe adresy URL  dla danego typu. Wystarczy wybrać konkretny wiersz w tabeli - przykładowo, gdy chcemy sprawdzić, które strony zwracają odpowiedź HTTP 301 (strony, które zostały przeniesione na stałe), należy kliknąć na wiersz Przeniesiono na stałe (301) w grupie Według odpowiedzi.

Potrzebujesz pomocy przy optymalizacji konwersji swojego serwisu?  Skontaktuj się z nami!

Stan hosta - szczegółowe informacje o dostępności

Część ulepszonego raportu Statystyki indeksowania dotycząca stanu hosta pozwala ocenić, jaka była ogólna dostępność serwisu dla Google w ciągu ostatnich 90 dni. Stan hosta sprawdzany jest pod kątem trzech kategorii:

  • pobieranie pliku robots.txt
  • wyszukiwanie DNS
  • połączenie z serwerem.

Dla każdej kategorii Google Search Console udostępnia wykres ukazujący dane indeksowania w przedziale czasu. Na wykresie zauważyć można czerwoną przerywaną linię - wskazującą wartość bazową, wynoszącą zazwyczaj 5% - której przekroczenie wskazuje na to, że w danej kategorii wystąpił problem.

Stan hosta w raporcie Statystyki indeksowania w Google Search Console

Stan hosta w raporcie Statystyki indeksowania w Google Search Console

Pobieranie pliku robots.txt

Dla kategorii pobierania pliku robots.txt wykres pokazuje odsetek błędów wynikających z niezrealizowanych żądań plików podczas indeksowania. Każde żądanie, które nie zwróci prawidłowego pliku albo kodu 404, zostaje ujęte na wykresie.  

Wyszukiwanie DNS

Wykres pokazuje, czy pojawiły się jakieś problemy związane z działaniem serwera DNS (Domain Name System) - czy serwer nie rozpoznał nazwy hosta bądź nie odpowiadał na zapytanie.

Połączenie z serwerem

Na wykresie użytkownik może zobaczyć, kiedy wystąpiły błędy połączenia z serwerem - kiedy serwer nie odpowiadał lub kiedy odpowiedź dotycząca adresu URL podczas indeksowania nie była pełna.

Ponadto w  widoku podsumowania raportu odnaleźć można informacje o stanie każdego z głównych hostów, co jest oczywiście szczególnie przydatne, gdy domena posiada wiele hostów.

Nowe statystyki indeksowania w Google Search Console - zmiana na lepsze?

Ulepszony raport Statystyki indeksowania w przystępny sposób pomoże Ci przeanalizować i zrozumieć, w jaki sposób Googlebot indeksuje Twoją stronę internetową. Poza czytelniejszym i bardziej intuicyjnym interfejsem, Google zaoferował nowe dane i przydatne funkcje. Na wykresach czasowych możesz sprawdzić historię indeksowania Twojego serwisu, a dzięki pogrupowanym danym z łatwością znajdziesz dane dotyczące kodów odpowiedzi, typów indeksowanych plików, celu indeksowania, czy typu Googlebota użytego do zapytań. Co więcej, nowy raport Google Search Console umożliwia monitorowanie pojawiających się błędy związane z dostępnością witryny w części dotyczącej stanu hosta, przedstawione z użyciem szczegółowych informacji. Nowe statystyki indeksowania pozwalają na sprawny przegląd i interpretację danych dotyczących indeksowania witryn, co przyczynia się do szybkiej reakcji na błędy i wprowadzanie SEO-wych działań ulepszających pozycjonowanie i optymalizację serwisu. Zdecydowanie możemy uznać aktualizacje w raporcie Google Search Console za zmiany na lepsze!

Przeczytaj także o Core Web Vitals, nowym czynniku rankingowym Google.

Autor: Weronika Jankowska

Potrzebujesz wsparcia w technicznym SEO? Napisz do nas!

×