Jak sprawdzić hosting (serwer) strony? Wskazówki!
Hosting umożliwia przechowywanie plików strony i tym samym pozwala na prawidłowe działanie serwisu internetowego, bloga, sklepu online czy aplikacji. Zdarza się jednak, że właściciel domeny nie wie, z kim zawarł umowę i na jakim serwerze jest hostowana jego strona. Co wtedy zrobić? Skorzystaj z jednego z poniższych sposobów na sprawdzenie, na jakim hostingu stoi strona!
Co to jest hosting i jak znaleźć dobrą firmę hostingową?
Hosting polega na udostępnieniu przestrzeni dyskowej, na której fizycznie przechowuje się dane potrzebne do prawidłowego funkcjonowania strony, takie jak: pliki CSS, HTML, skrypty, multimedia oraz całą bazę danych. Mówiąc prościej, właściciel serwera (komputera) wynajmuje część swojego dysku na przechowywanie plików Twojej strony internetowej. Jest to podobne do wynajmu lokalu czy magazynu na towar. Dzięki usłudze hostingowej strona internetowa działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Żeby hosting spełniał swoją funkcję, hostingodawca powinien zadbać o:
- Bezpieczeństwo danych,
- Tworzenie kopii zapasowych na wypadek awarii serwera,
- Stan techniczny dysków i podzespołów,
- Szybki i stały dostęp do zasobów przechowywanych na serwerze.
Umowę na hosting podpisuje się na określony czas, np. na rok. Po tym okresie można przedłużyć usługę u tego samego dostawcy bądź skorzystać z oferty konkurencji. Warto współpracować z rozpoznawalnymi firmami, które zapewniają profesjonalną obsługę i dysponują nowoczesnym zapleczem technologicznym. Należy również sprawdzić gwarancję dostępności strony i jej nieprzerwanego działania, którą w ramach usługi hostingu proponuje dostawca.
Dobry hosting, czyli…
Aby uniknąć problemów, np. związanych z utratą danych czy dużymi opłatami za obsługę, trzeba przemyśleć wybór firmy hostingowej i dokładnie zapoznać się z zakresem usług, np. niektóre firmy proponują bezpłatnie certyfikat SSL. Warto dowiedzieć się również, czy:
- Hostingodawca posiada serwerownie w wielu miejscach, ponieważ w razie nieprzewidzianych sytuacji, np. pożaru budynku, gdzie znajdują się serwery, usługodawca musi znaleźć alternatywny sposób na przechowywanie danych,
- Płatne usługi - dobrze dowiedzieć się, czy część działań można wykonać bezpłatnie, np. samodzielnie przeprowadzić backup danych czy zlecić cesję na innego użytkownika,
Wsparcie techniczne i obsługa klienta - warto wybierać firmy profesjonalnie podchodzące do obsługi klienta, np. posiadające całodobową infolinię oraz czat. W razie awarii lub problemów z płatnościami szybki kontakt znacznie ułatwia sprawę.
Przeczytaj też, jak pozycjonować sklep internetowy.
Dlaczego warto wiedzieć, na jakim serwerze znajduje się nasza strona?
Podobnie, jak w przypadku innych usługodawców, chociażby operatorów komórkowych, trzeba wiedzieć, jaka firma obsługuje naszą stronę i komu dokładnie płacimy rachunki. Dostęp tych informacji pozwala m.in. na:
- Optymalizację działania witryny - można np. wdrożyć przekierowania w plikach serwerowych czy zmienić ustawienia dotyczące czasu ładowania strony,
- Uzyskanie dostępu do utraconych plików - w razie awarii lub ataku hakerskiego nie trzeba tworzyć strony od podstaw. Wystarczy skorzystać z backupu tworzonego na serwerze,
- Rozwiązywanie problemów technicznych - dostawca hostingu odpowiada za płynne działanie strony i wyeliminowanie ewentualnych problemów technicznych,
- Porównanie ceny za usługę z konkurencją i rozważenie ewentualną zmianę firmy hostingowej.
Sprawdź też, czym różni się przekierowanie 301 od 302.
Dlaczego nie wszyscy wiedzą, kto dostarcza im hosting?
Choć w wielu przypadkach wybór hostingu jest przemyślany, zdarza się, że właściciel strony nie wie, na jakim serwerze znajduje się domena. Wynika to m.in. z tego, że:
- Sprawami technicznymi zajmowała się wcześniej firma zewnętrzna, która nie przekazała potrzebnych informacji po zakończeniu współpracy,
- Taki brak przekazywania informacji ma też często miejsce w samej organizacji, szczególnie gdy rotacja pracowników jest dość duża. Nie zawsze też wyłącznie dział IT odpowiada za działanie strony - czasem odpowiedzialność spada na dział marketingu lub e-commerce,
- Można też po prostu zapomnieć, u kogo wykupiliśmy hosting lub stracić dostęp do maili z korespondencją.
Chcesz zwiększyć widoczność swojej strony? Napisz do nas!
Jak sprawdzić, na jakim hostingu jest strona?
Jeśli chcesz zweryfikować, kto dostarcza usługę, skorzystaj z ogólnodostępnych narzędzi. Sprawdzenie hostingu strony zajmuje niewiele czasu i można zająć się tym we własnym zakresie.
WHOIS NASK
To Krajowy Rejestr Domen. Można w nim znaleźć strony z końcówką „.pl”. W bazie dostępne są także informacje na temat daty utworzenia strony, okresu rozliczeniowego, aktualnego statusu domeny oraz danych kontaktowych rejestratora i abonenta serwera.
ICANN LookUp
Pozwala na sprawdzenie domen globalnych. Po wpisaniu adresu URL w polu wyszukiwania wyświetlają się dane na temat: statusu domeny, nazwy serwera, daty rejestracji domeny. Dostępne są także informacje kontaktowe.
Domain Tools
Umożliwia na prześledzenie historii rejestracji serwisów internetowych z całego świata. Pozwala na sprawdzenie, kto jest właścicielem strony, na jakim serwerze działa domena i w jakim kraju została zarejestrowana. Baza umożliwia również wgląd do danych historycznych katalogu WHOIS oraz poznanie adresów IP.
WhoisHostingThis
Pozwala na zweryfikowanie domen polskich i zagranicznych. Umożliwia dostęp do danych, takich jak: nazwa i adres IP serwera, kraj rejestracji, dane właściciela domeny.
DIG
DIG jest narzędziem wiersza poleceń przeznaczonym do tworzenia zapytań do serwerów nazw DNS. Umożliwia pozyskanie informacji na temat domeny oraz IP serwera.
Reverse DNS, czyli odwrotne wyszukiwanie
Pozwala na zidentyfikowanie serwerów na podstawie adresów IP strony internetowej. Rozwiązanie bywa przydatna do sprawdzenia, jakie serwisy internetowe hostingowane są w ramach tego samego IP.
Sprawdź też, czym jest audyt SEO.
Jak sprawdzić, na jakim hostingu jest strona? Instrukcja krok po kroku
Poniżej przedstawiamy, jak sprawdzić lokalizację serwera i dowiedzieć się, gdzie mamy hosting. W przykładzie posłużymy się narzędziem WHOIS Nask.
Krok 1: Wejdź na stronę dns.pl/whois.
Krok 2: W okienku wyszukiwania wpisz adres domeny i kliknij przycisk „Szukaj”.
Krok 3: Zapoznaj się z informacjami na temat hostingu.
Co robić, kiedy w katalogach serwerów nie ma Twojej domeny?
Zdarza się, że poszczególne strony do sprawdzania danych o domenie (WHOIS NASK, ICANN LookUp itd.) nie pokażą informacji o Twojej stronie i serwerze. Może to oznaczać, że po prostu Twoja strona nie jest dostępna w danym katalogu. Warto sprawdzić też, czy adres www został prawidłowo wpisany. Czasem pojawiają się określone komunikaty, np.:
- Oczekuje na rejestrację - domena nie jest widoczna, bo trwa proces jej rejestracji,
- Po zakończeniu okresu rozliczeniowego - domena nie została opłacona w terminie,
- Brak informacji w bazie Registry NASK - jeśli Twoja strona ma adres URL z końcówką „com”, nie znajdziesz jej w bazie Krajowego Rejestru Domen.
Dlaczego warto wiedzieć, na jakim serwerze jest strona? Podsumowanie!
Sprawdzenie hostingu strony nie zajmuje dużo czasu i jest bardzo proste. Jeśli z jakiegoś powodu nie wiemy, na jakim serwerze są przechowywane pliki do naszej strony, warto to zweryfikować. W ten sposób dowiemy się, kto jest dostawcą hostingu, a ponadto ocenimy, jak oferta danej firmy wypada na tle konkurencji i co dokładnie obejmuje usługa.
Potrzebujesz wsparcia w marketingu online? Napisz do nas!
Źródła:
- https://lookup.icann.org/en/lookup [dostęp 24.07.24].
- https://www.dns.pl/whois [dostęp 24.07.24].
- https://whoishostingthis.com [dostęp 24.07.24].
- https://www.domaintools.com [dostęp 24.07.24].