Jak sprawdzić CMS strony? Wtyczki do przeglądarki i narzędzia

Jak sprawdzić, na jakim CMS znajduje się strona internetowa? Możesz skorzystać z ogólnodostępnych wtyczek i narzędzi lub postawić na alternatywne sposoby. Chcesz dowiedzieć się więcej? W naszym artykule znajdziesz szczegółowe instrukcje i wskazówki, dzięki którym sprawdzisz system zarządzania treścią na Twojej stronie internetowej!
Dlaczego warto wiedzieć, na jakim CMS działa strona?
System zarządzania treścią (CMS) jest powszechnie wykorzystywany i znacznie ułatwia codzienną pracę. Do najpopularniejszych rozwiązań należą m.in.WordPress, PrestaShop Joomla, Drupal, Magento. Każdy CMS posiada inne funkcje i możliwości, dlatego dobrze wiedzieć, na jakim silniku działa strona internetowa. Dlaczego jeszcze warto znać rodzaj CMS?
- Poziom bezpieczeństwo - każdy CMS posiada swoje ograniczenia oraz potencjalne luki, które mogą być wykorzystane przez hakerów. Znajomość systemu zarządzania treścią pozwala określić poziom bezpieczeństwa i potencjalne ryzyko oraz zainstalować wtyczki czy rozwiązania chroniące dane. Poza tym warto też regularnie wykonywać kopię zapasową strony.
- Lepsze zrozumienie konkurencji - analiza CMS-ów konkurencji pozwoli Ci na poznanie trendów i rozwiązań w branży.
- Możliwość optymalizacji i rozwoju strony - wdrażanie dedykowanych wtyczek czy motywów umożliwi poprawę wydajności oraz wyglądu strony. Pozwala też na dodawanie nowych funkcji czy zakładek na stronie internetowej. Ponadto ułatwia optymalizację strony pod kątem SEO.
- Łatwiejsze rozwiązywanie problemów technicznych - jeśli znasz swój CMS, możesz szukać pomocy technicznej na forach czy na grupach społecznościowych. Wiele przydatnych informacji technicznych znajdziesz też bezpośrednio na oficjalnej stronie dostawcy oprogramowania.
Jak sprawdzić CMS strony?
Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie, na jakim CMS działa strona. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze metody.
Wtyczki do przeglądarki
Do najbardziej znanych wtyczek zalicza się Wappalyzer. Wyróżnia się prostą obsługą. Nie wymaga konfiguracji i uruchamia się automatycznie po otwarciu przeglądarki. Określa nie tylko rodzaj zastosowanego CMS, ale również wykorzystywane na stronie narzędzia analityczne, biblioteki Java Script czy języki programowania.
Dedykowane narzędzia
Do dyspozycji użytkowników są też narzędzia do sprawdzania CMS strony internetowej. Aby wykryć rodzaj systemu zarządzania treścią, wystarczy wpisać w odpowiednim polu adres URL witryny. Niektóre programy oferują również inne funkcjonalności, np. przeglądanie historii migracji CMS. Do często wybieranych narzędzi zaliczają się:
- CMS Detected,
- What CMS,
- Site Analyzer.
Ścieżka panelu administracyjnego
W większości systemów CMS logowanie do panelu administracyjnego odbywa się poprzez dopisanie do adresu URL wyrażenia w stylu: /admin, /panel, admin.php, /administrator, np. domena.com/admin. Jeśli uda Ci się dotrzeć do ekranu logowania, prawdopodobnie zobaczysz tam nazwę CMS.
Wygląd panelu administracyjnego
Pomocne w wykryciu CMS może być również zalogowanie się do systemu administracyjnego. Rozwiązanie jest dostępne wyłącznie dla osób, które mają założone konto. Po wejściu do panelu zarządzania treścią powinna pojawić się nazwa CMS. Sprawdź też, jakie uprawnienia (role) mają użytkownicy WordPress.
Kod źródłowy strony
Sprawdzonym sposobem na to, jak rozpoznać CMS na stronie, jest analiza kodu źródłowego. W tym celu należy:
- Wejść na daną witrynę i otworzyć kod źródłowy. Najprościej użyć skrótu klawiszowego Ctrl +U. Można także kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolny element strony i wybrać opcję Zbadaj element,
- Znaleźć w kodzie strony: Meta name "generator" content=. Z reguły w tym fragmencie wyświetlają się nazwa CMS, np. <meta name="generator" content="Drupal ...">. Żeby było Ci łatwiej, możesz posłużyć się skrótem klawiszowym Ctrl + F i wpisać dany ciąg znaków w pole wyszukiwarki.
Jak jeszcze sprawdzić, z jakiego systemu CMS korzysta strona internetowa? Alternatywą dla wskazanych powyżej sposobów może być przeglądanie tzw. ciasteczek. Aby to zrobić, musisz wejść w zaawansowane ustawienia przeglądarki i przeanalizować nazwy plików cookies. Często znajduje się tam nazwa CMS.
Jak sprawdzić, czy strona jest na WordPressie?
WordPress to jeden z popularniejszych systemów znany z intuicyjnej obsługi i rozbudowanej bazy wtyczek. Jak podaje serwis W3 Techs, jego udział w rynku CMS wynosi aż 43,6% (https://w3techs.com/technologies/history_overview/content_management/all/y, dane za rok 2024). WordPress jest bardzo charakterystyczny, dlatego rozpoznanie stron działających na tym silniku jest zwykle proste. Jak to zrobić?
Szukaj „wp-content” w kodzie źródłowym strony
Podobnie jak w przypadku innych CMS możesz wejść w kod źródłowy strony (szczegółowe instrukcje na ten temat zostały opisane powyżej). Następnie wyszukaj wp-content.
Dopisz do adresu strony (domeny) „wp-admin”
Jeden z prostszych sposobów to wpisanie ścieżki panelu administracyjnego do adresu domeny. Do większości serwisów działających na WordPress można się zalogować, dodając do adresu URL /wp-admin, np. domena.com/wp-admin. Jeśli otworzy Ci się ekran logowania, strona działa na WordPressie. Warto pamiętać, że niektóre strony oparte o silnik WP mogą mieć inną ścieżkę logowania, jednak takie sytuacje należą do rzadkości.
Skorzystaj z wtyczki do przeglądarki lub narzędzi do sprawdzania CMS
Możesz także skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi i wtyczek służących do sprawdzania CMS na stronie internetowej, które wymieniliśmy powyżej.
Jak sprawdzić, na jakim CMS jest strona? Podsumowanie
Warto wiedzieć, na jakim CMS działa strona internetowa. Ułatwi to rozwiązywanie problemów technicznych i aktualizację systemu do zarządzania treścią. Ponadto w przypadku chęci rozwoju serwisu, dobierzesz dedykowane wtyczki, motywy czy szablony. A po analizie konkurencji być może najdzie Cię chęć na zmianę CMS-a na inny, popularny i powszechny w Twojej branży.
Potrzebujesz wsparcia w pozycjonowaniu strony? Napisz do nas!
Źródła:
- Wappylazer - oficjalna strona https://www.wappalyzer.com/ [dostęp 19.12.2024]
- WordPress - oficjalna strona https://wordpress.com/ [dostęp 19.12.2024]
- Historical yearly trends in the usage statistics of content management systems https://w3techs.com/technologies/history_overview/content_management/all/y [dostęp 19.12.2024]