Jak zrobić kopię zapasową (backup) strony? Porady i wskazówki
Kopia zapasowa strony chroni przed utratą danych na wypadek problemów technicznych czy ataku hakerskiego. Jak wykonać backup? Gdzie przechowywać pliki z kodem strony, zdjęcia, materiały wideo tworzące naszą stronę internetową? O czym pamiętać, by uniknąć problemów? Sprawdź w naszym poradniku!
Co to jest kopia zapasowa strony?
Kopia zapasowa strony internetowej, inaczej backup strony, polega na archiwizacji wszystkich plików i bazy danych, w tym całego kodu strony, treści, materiałów wideo, zdjęć, grafik znajdujących się w serwisie lub sklepie online. Dane zapisują się w postaci paczki zip i są przechowywane na serwerze zewnętrznym, ale można je również pobrać na swój dysk lub trzymać w chmurze online. Dzięki nim na wypadek awarii lub problemów technicznych w łatwy sposób odzyskasz ostatnią zapisaną wersję strony.
Dlaczego i jak często tworzyć kopię zapasową strony?
Backup strony internetowej to absolutna konieczność. Pozwala zaoszczędzić czas w razie utraty danych. Warto go wykonać przy każdej aktualizacji strony oraz podczas wprowadzania ważnych zmian w treści, wyglądzie czy budowie serwisu, np. przy przebudowie menu, tworzeniu landing pages, aktualizacji contentu. Ponadto kopie zapasowe przydają się również w innych sytuacjach, jak np.:
- Awaria strony,
- Ataki hakerskie,
- Wprowadzanie przypadkowych zmian, np. usunięcie lub nadpisanie treści,
- Błędy techniczne, np. w trakcie instalacji wtyczek czy aktualizacji systemu CMS do nowszej wersji.
Jak często wykonywać backup strony?
Dużo zależy od rodzaju strony internetowej.
- Właściciele niewielkich witryn powinni wykonywać backup zawsze, kiedy dokonują zmian na stronie. Z reguły wszelkie nowe rzeczy zapisują się automatycznie, warto jednak dodatkowo pobierać kopie danych na swój dysk — większość wtyczek w systemach CMS posiada opcję zapisywania plików „na żądanie”.
- W przypadku rozbudowanych serwisów, m.in. należących do korporacji, kopie zapasowe wykonuje się codziennie. Zajmują się tym całe działy odpowiedzialne za utrzymanie i administrowanie strony internetowej. To ważne, ponieważ utrata choćby części danych może wiązać się z konsekwencjami prawnymi czy finansowymi.
A może chcesz zwiększyć widoczność strony? Napisz do nas!
Rodzaje kopii zapasowych
Możemy wyróżnić 3 podstawowe sposoby tworzenia kopii zapasowych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.
Kopia od dostawcy hostingu
Właściciel hostingu z reguły wykonuje kopie zapasowe, np. na wypadek awarii serwera, ale często uzyskanie dostępu do bazy danych bywa problematyczne lub wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Warto więc dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. O czym pamiętać?
- Nie wszystkie firmy udostępniają kopie zapasowe, dlatego lepiej nie korzystać z darmowego lub bardzo taniego hostingu.
- Duże znaczenie ma renoma firmy hostingowej. Najlepiej współpracować z usługodawcami, którzy mają rozbudowaną infrastrukturę i serwerownie w wielu miejscach, aby na wypadek nieprzewidzianych sytuacji nie stracić dostępu do danych.
- Hostingodawcy mają różne harmonogramy dotyczące przeprowadzania backupu stron. Zdarza się, że kopie są wykonywane co parę dni, a to zdecydowanie zbyt rzadko. Wiele firm robi backup raz na dobę, a niektórzy nawet kilka razy w ciągu dnia.
- Decydując się na hosting, warto dowiedzieć się, jak zyskać dostęp do kopii zapasowych strony. Niektóre firmy pozwalają na samodzielne wykonanie backupu (za darmo lub za dodatkową opłatą). Inne wymagają kontaktu z biurem obsługi, co może wydłużyć czas oczekiwania na przywrócenie ostatnio zapisanej wersji strony.
Przeczytaj też, jak sprawdzić hosting strony.
Automatyczna kopia zapasowa
Jeśli strona jest stworzona z wykorzystaniem gotowych systemów CMS, jak np. WordPress, kopie zapasowe wykonują się automatycznie po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek.
Ręczna kopia zapasowa
Przy wprowadzaniu większych zmian na stronie internetowej warto na wszelki wypadek wykonać kopię zapasową ręcznie, np. wykorzystując w tym celu wtyczki do CMS lub kopiując pliki z serwera FTP na własny dysk. Dzięki temu w razie problemów technicznych można będzie łatwo przywrócić ostatnio zapisaną wersję serwisu.
Allegro czy sklep internetowy? Porównaj obie opcje!
Jak zrobić kopię zapasową strony?
Kopię zapasową strony internetowej warto zapisywać na swoim dysku lub trzymać w chmurze. Jak to zrobić? Poniżej zestawienie dostępnych możliwości.
Serwer FTP
Aby pobrać pliki z serwera FTP, trzeba:
- Połączyć się z serwerem FTP, np. za pomocą programu File Zilla,
- Zlokalizować katalog „public html”, w którym znajdują się pliki do Twojej strony.
- Pobrać pojedyncze pliki lub całe katalogi na swój dysk.
SSH
Zaawansowani użytkownicy mogą połączyć się z serwem przez protokół SSH, np. za pomocą terminala (dla środowiska Linux) lub programu PuTTY (dla systemów bazujących na Windowsie). Po wpisaniu odpowiednich komend należy zlokalizować katalog z plikami do strony, a następnie zarchiwizować dane.
Wtyczki do CMS
Do popularnych i darmowych wtyczek, które można wykorzystać do tworzenia backupu strony, należą m.in.:
- UpradraftPlus — darmowa wtyczka do stron na silniku WordPress. Jest łatwa w obsłudze. Umożliwia wysyłanie oraz przywracanie kopii zapasowych m.in. na Dropbox, Google Drive, maila,
- BackWPup — charakteryzuje się intuicyjną obsługą, a dodatkowo posiada wiele przydatnych funkcji. Można np. ustalić harmonogram wykonywania kopii zapasowych,
- All-In-One-WP Migration — popularna i prosta w obsłudze wtyczka z wieloma funkcjami. Pozwala nie tylko na backup strony www, ale również na przeniesienie witryny na inny serwer.
Gdzie przechowywać kopię danych?
Kopie zapasowe można przechowywać na:
- Dysku zewnętrznym,
- Lokalnym dysku twardym,
- Serwerze NAS,
- Cloud Storage (wirtualnej chmurze), np. Dropbox, Google Drive, One Drive,
- Nośnikach fizycznych, jak np. pendrive, płyty DVD.
Najlepiej zapisywać dane w co najmniej dwóch różnych lokalizacjach, np. na zewnętrznym dysku twardym i w chmurze, aby w razie problemów technicznych nie stracić dostępu do zawartości kopii zapasowej.
Czy warto zrobić kopię zapasową? Podsumowanie
Kopia zapasowa minimalizuje ryzyko utraty treści, materiałów wideo, grafik i innych plików w ramach strony internetowej. Backup powinno wykonywać się każdorazowo przy wprowadzaniu większych zmian w serwisie lub sklepie internetowym. Warto skorzystać w tym celu z dedykowanych wtyczek lub sięgnąć po inne metody archiwizacji danych, jak np. łączenie z serwem za pomocą SSH lub FTP.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie marketingu swojej strony? Napisz do nas!a
Źródła:
- How to Back Up Your Website https://www.pcmag.com/how-to/how-to-backup-your-website [dostęp 27.08.24]
- Website backup: How to backup a website in two easy ways https://www.web.com/blog/how-to-backup-a-website/ [dostęp 27.08.24]