Cache zniknął z wyszukiwarki Google! Dlaczego nie możemy już skorzystać z funkcji „pamięci podręcznej” i jak ją zastąpić?

Cache zniknął z wyszukiwarki Google

W styczniu 2024 roku Google zdecydowało się usunąć funkcję podglądu pamięci podręcznej (cache) ze swoich wyników wyszukiwania. Ta opcja, działająca od ponad 20 lat, pozwalała użytkownikom zobaczyć zarchiwizowane wersje stron internetowych. Danny Sullivan, rzecznik Google Search, wyjaśnił, że decyzja ta wynikała z malejącej potrzeby korzystania z cache’a. Czy tak jest faktycznie? Z czego powinniśmy teraz skorzystać, aby podejrzeć poprzednią wersję serwisu? Sprawdź w naszym artykule!

Dlaczego Google usunęło operator „cache” z wyszukiwarki?

Google twierdzi, że głównym powodem usunięcia opcji (operatora) cache był spadek jej popularności. Wraz z poprawą stabilności i dostępności stron internetowych potrzeba korzystania z archiwalnych wersji serwisu zdecydowanie zmalała. Dziś awarie serwerów czy korzystanie z wolnych łącz internetowych, które utrudniają dostęp do strony, zdarzają się rzadziej niż kiedyś.

Usunięcie pamięci podręcznej z Google przebiegało stopniowo. Najpierw ograniczono widoczność przycisku „Cached” w wynikach wyszukiwania, a następnie całkowicie go usunięto. Jeszcze do niedawna można było skorzystać z funkcji cache, wpisując "cache:" przed adresem URL w pasku wyszukiwania. Teraz już i ten operator nie działa.

Jakie utrudnienia przyniesie usunięcie pamięci podręcznej różnym użytkownikom?

Nie wszyscy korzystali z funkcji cache, wiele osób nawet o niej nie wiedziało. Z tego względu usunięcie tej opcji najbardziej wpłynie na 3 poniższe grupy użytkowników wyszukiwarki Google.

  1. Specjaliści SEO i webmasterzy mogą mieć trudności z analizą, jak Google „widzi” ich strony, ponieważ w tym celu korzystali z cache’a.
  2. Dziennikarze i copywriterzy stracą łatwy dostęp do archiwalnych wersji stron, co utrudni weryfikację informacji.
  3. Użytkownicy z regionów o ograniczonym dostępie do internetu stracą możliwość podejrzenia zawartości strony w przypadku wystąpienia problemów technicznych.

Z czego możemy skorzystać w zamian za cache? Alternatywne rozwiązania

Na chwilę obecną Google proponuje skorzystać z 2 poniższych sposobów sprawdzenia pamięci podręcznej strony:

  1. Narzędzie inspekcji URL w Google Search Console, 
  2. Korzystanie z zewnętrznych archiwów, takich jak Internet Archive i Wayback Machine.

Jednocześnie Google rozważa dodanie bezpośrednich linków do Archive.org w wynikach wyszukiwania. Na razie nie wiadomo, kiedy i czy się to stanie.

Sprawdź też ranking wyszukiwarek internetowych.

Co nas czeka - rozwój nowych narzędzi do archiwizacji stron czy zanik pamięci podręcznej?

Usunięcie cache z Google spotkało się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi opiniami. Jak w przypadku każdej zmiany, trzeba zaakceptować i znaleźć inne rozwiązania. Być może rezygnacja z pamięci podręcznej w wyszukiwarce spowoduje powstanie nowych narzędzi archiwizujących zawartość stron, a może po prostu z czasem przestaniemy się taką możliwością interesować.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie pozycjonowania strony? Napisz do nas!

Źródła:

×