Niestandardowa miniatura YouTube skutecznie przyciąga uwagę użytkownika! 6 wskazówek, jak zrobić i jak dodać miniaturkę na YT

Miniatura na YouTube

YouTube cieszy się ogromną popularnością. W Polsce korzysta z niego przeszło 20 mln osób (Mediapanel 2024). W serwisie codziennie pojawiają się nowe materiały, a twórcy walczą o uwagę odbiorców na różne sposoby. Żeby wyróżnić się w natłoku informacyjnym, warto zadbać o oryginalne miniaturki na YT. Jak przygotować przykuwające wzrok grafiki? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem!

Co to jest niestandardowa miniatura YouTube i dlaczego warto ją przygotować?

Niestandardowa miniaturka YT to obrazek poglądowy, którego celem jest zachęcenie użytkowników do kliknięcia materiału wideo na YouTube. Choć serwis wykonuje miniaturki automatycznie z ujęć filmu, warto zadać sobie trud i samodzielnie zaprojektować grafikę nawiązującą tematycznie do danego odcinka. Ciekawy pomysł, który wyróżni się spośród standardowych miniatur, może przełożyć się na zainteresowanie internautów i zaowocować większymi zasięgami. Dzięki temu Twój film dotrze do szerszego grona odbiorców.

Miniaturka YouTube – wymiary

Przygotowując grafikę na YouTube, trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne. Jakie wymiary ma miniaturka na YT? W tym celu trzeba sprawdzić wytyczne Google. Zgodnie z informacją z supportu:

  • Miniaturka YouTube powinna mieć rozmiar 1280 x 720 pikseli, a jej minimalna szerokość to 640 pikseli,
  • Dodatkowo miniatura na YT nie może być większa niż 2 MB w przypadku filmów oraz 10 MB, jeśli chodzi o podcasty,
  • Przy tworzeniu playlist podcastów miniaturka na YouTube powinna mieć rozmiary 1280 x 1280 pikseli.

Sprawdź też, jak wypromować film na YouTube!

Wykorzystaj darmowy program do robienia miniaturek na YouTube i stwórz swój projekt

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić miniaturkę na YouTube, pamiętaj, że nie musisz dysponować specjalistycznym oprogramowaniem. Wystarczy użyć darmowych narzędzi z bazą gotowych szablonów do wykorzystania. Polecamy m.in.:

  • Canva – bardzo popularna aplikacja do robienia miniaturek na YouTube i nie tylko. Wykonane za jej pomocą grafiki wyglądają bardzo efektownie. Dostęp do programu jest bezpłatny, jednak w wersji podstawowej użytkownik ma mniejszy wybór szablonów,
  • EDIT.org – podobnie jak w przypadku Canvy korzystanie z podstawowej wersji programu nie wiąże się z kosztami, ale żeby zyskać więcej możliwości, warto przejść na konto premium,
  • VistaCreate – w bazie podstawowej znajduje się ponad 100 tys. darmowych szablonów i ponad 1 mln zdjęć.

Aplikacje do robienia miniaturek na YouTube wyróżniają się prostą obsługą. Wystarczy wybrać szablon, a następnie dodać własne zdjęcie, zmienić tło, uzupełnić tytuł. Wykonanie własnego projektu z wykorzystaniem dedykowanych programów zajmuje dosłownie chwilę!

Potrzebujesz wsparcia w optymalizacji kanału YouTube? Napisz do nas!

Jak dodać miniaturkę do filmu na YouTube?

Miniaturkę na YouTube możesz dodać podczas wgrywania nowego filmu, uzupełniania opisu, dodawania tytułu i tagów albo później, przechodząc do edycji opublikowanych materiałów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ustawić niestandardową miniaturę na YouTube do opublikowanych już filmów, zapoznaj się z naszą krótką instrukcją.

Krok 1: Zaloguj się do panelu YouTube Studio (studio.youtube.com)

Panel kanału YouTube

Jak ustawić miniaturkę do filmu na YT - logowanie; źródło: YouTube

Krok 2: Kliknij przycisk „treść” w menu po lewej stronie

Menu w panelu YouTube Studio

Źródło: YouTube

Krok 3: Wybierz film i naciśnij przycisk „Szczegóły” (w kształcie ołówka)

Miniatura szczegóły YouTube

Źródło: YouTube

Krok 4: Kliknij zakładkę „Miniatura” znajdującą się pod polem opisu filmu

Miniaturka YouTube

Jak zmienić miniaturkę filmu na YouTube - opcja Szczegóły Filmu; źródło: YouTube

Krok 5: Załaduj miniaturkę do filmu na YT i zapisz zmiany

Jeśli miniaturka nie pojawi się od razu po zapisaniu zmian, daj czas YouTube na ich przetworzenie. Miniaturki mogą się pojawić do 48 godz. po publikacji. Jeśli nadal nie widzisz swojej grafiki, upewnij się, czy spełnia wymagania Google pod kątem jakości i polityki treści oraz czy rozmiar niestandardowej miniatury jest zgodny z powyższymi informacjami.

Sprawdzaj, które miniatury cieszą się największym zainteresowaniem. Dowiedz się, jak korzystać z YouTube Analytics.

Jak robić miniaturki na YT? Rady, wskazówki, inspiracje!

Program do robienia miniaturek na YT wyróżnia się prostą obsługą i zapewnia niemal nieograniczone możliwości w zakresie stworzenia estetycznych, ciekawych grafik. Jeśli jednak chcesz, by Twoja miniaturka przyciągała wzrok i jednocześnie była dobrze odbierana przez algorytmy YouTube, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. 

Dodaj chwytliwy tytuł

Postaraj się, by miniatura filmu na YouTube zawierała ciekawy i oryginalny napis. Treść powinna być krótka i chwytliwa. Musi też nawiązywać do zawartości Twojego filmu. Zastosowanie clikbaitowego (czyli generującego kliknięcia) napisu, który nie będzie miał niewiele wspólnego z tym, co znajduje się w Twoim materiale, może zwiększyć współczynnik odrzuceń i nie pomoże w pozycjonowaniu YouTube.

Stwórz czytelny i oryginalny napis

Skoro już o napisie mowa, bardzo ważne, by tekst dobrze się prezentował od strony graficznej. Żeby tytuł wyglądał oryginalnie, możesz modyfikować gradienty, dodać kontury do poszczególnych liter. Ciekawy efekt uzyskuje się, przechylając wyrazy pod kątem.

Pokaż swoją twarz

Użytkownicy chętniej klikają w miniaturki na YT, na których widać twarz. Uwagę przyciągają zwłaszcza obrazy wyrażające emocje, np. strach, zdziwienie, podekscytowanie, radość. Pamiętaj jednak, że zbyt przerysowane mogą zniechęcać, dlatego warto zachować „złoty środek”. 

Zadbaj o jednolite tło

Żeby miniatura na YouTube wyglądała efektownie, powinna być jednorodna. Można oczywiście stosować różne faktury tła, dodawać gradienty czy używać efektu rozświetlenia, jednak należy pamiętać, że miniaturki na YT muszą czytelne. Tło ma korespondować z całym projektem i nie stanowić elementu dominującego.

Stosuj kontrasty

Kontrasty sprawiają, że wybrane elementy są bardziej wyeksponowane i rzucają się w oczy. Żeby uzyskać oryginalny efekt, możesz zastosować wyraziste tło pod napisy. Ciekawie prezentują się także kolorowe obrysy, np. wokół postaci. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z dodatkowymi elementami. W przeciwnym wypadku miniatura do YouTube będzie wyglądała kiczowato.

Zadbaj o spójność

Jeśli poważnie myślisz o swoim kanale na YouTube, zadbaj, by miniatury do filmów na YT w ramach jednej playlisty były spójne. To wygląda profesjonalnie i pozwala użytkownikom szybciej znaleźć nowo opublikowane materiały Twojego autorstwa.

Jak zrobić miniaturę filmu na YT? Podsumowanie

Niestandardowe miniaturki pozwalają wyróżnić filmiki w serwisie YouTube i poszerzyć grono odbiorców. Zadbaj, by grafiki były wyraziste, czytelne, spójne, a jednocześnie nawiązywały do tematyki Twojego wideo. Jeśli nie dysponujesz profesjonalnym programem graficznym, skorzystaj z bezpłatnych narzędzi z bazą gotowych szablonów do wyboru. Bądź kreatywny, ale pamiętaj, by zachować umiar. Przesadne eksponowanie elementów wygląda karykaturalnie i śmiesznie.

Chcesz zwiększyć zasięgi na YouTube? Napisz do nas!

Źródła: 

  1. Support Google https://support.google.com/youtube/answer/72431?hl=pl&co=GENIE.Platform%3DAndroid [dostęp 4.04.2024]
  2. Raport Media panel 2024 https://pbi.org.pl/badanie-mediapanel/wyniki-badania-mediapanel-za-luty-2024/ [dostęp 4.04.2024]
×