Knol vs. Wikipedia – Google atakuje

Knol vs. Wikipedia

Z końcem 2007 r. Google zapowiadał wejście nowego serwisu opartego na idei Wikipedii. Knol - bo tak ma się nazywać jest już dostępny w wersji beta jako knol.google.com. Aspektem różniącym Knol od Wikipedii jest przypisanie wszystkich artykułów jednemu autorowi. Autor z założenia ma mieć większy wpływ na zamieszczany materiał i publikację reklam zarabiających dla Google.

Teksty artykułów zwanych knolami mogą być stworzone przez jednego lub wielu autorów. Do jednego tematu może istnieć wiele odnośników do innych knoli. Zmiany w tematach mogą być sugerowane przez innych użytkowników, ostatecznie jednak nie muszą być uwzględniane i wnoszone przez autora artykułu. Nawet gdy artykuł powstanie dzięki grupie autorów, sygnować go może tylko jedna osoba. Można też nie podpisywać artykułu.

Na szczęście można tworzyć temat w systemie otwartym, gdzie każdy może dokonać edycji tekstu. Forma licencji zamieszczonego artykułu również leży w gestii autora. Ma on prawo wyboru opcji z serii Creative Commons lub zastrzec wszystkie prawa do tekstu i załączników.

Reklama, czyli forma zarobku na Knolu, nie będzie automatycznym załącznikiem na stronach knoli dodanych przez poszczególnych autorów. Na reklamę można jednak wyrazić zgodę przystępując do programu AdSense.

Wnioski tekstowe Knolla dowiodły, iż może on stanowić realną konkurencję dla Wikipedii i jej serwisów. Edycja tematów w Knol jest intuicyjna w przeciwieństwie do edycji tematów w Wikipedii.

Potrzebujesz wsparcia w działaniach SEO? Napisz do nas!

×