Nowy tag Google zastąpi dotychczasowy tag konfiguracji GA4

Nowy tag Google zastąpi dotychczasowy tag konfiguracji GA4

W ostatnim czasie zespół Google Tag Managera ogłosił, wprowadzenie nowego tagu konfiguracyjnego Google Analytics 4, który ma zastąpić stary tag konfiguracyjny. Zmiany będą wprowadzane stopniowo dla każdego z użytkowników od początku września i mają one przynieść szereg korzyści dla użytkowników.

Jakie zmiany wprowadzi nowy tag Google?

Zgodnie z tym co Google ogłaszał w tym roku, korzystanie z tagów ma zostać jak najbardziej uproszczone:

  • Nowy tag konfiguracyjny pozwoli na lepszą integrację z innymi usługami Google takimi jak Google Ads czy Google Analytics 4. 
  • Tag Google i tagi zdarzeń GA4 pozwolą na używanie tych samych parametrów na poziomie konfiguracji i zdarzenia. Przykładowo, gdy twoja witryna posiada kilka wersji językowych i chcesz podzielić użytkowników według ich języka. Nie musisz modyfikować ręcznie każdego tagu, wystarczy, że utworzysz zmienną z parametrem language. 

Ważne: Obecnie wdrożone przez ciebie tagi konfiguracji GA4 zostaną automatycznie uaktualnione do nowego tagu. Wszystko będzie działać jak dotychczas - nie musisz niczego robić.

Zmiany w widoku Google Tag Managera

Nowy tag Google będzie wyglądał trochę inaczej niż poprzedni tag, użytkownicy będą mogli zauważyć też zmiany w samym szablonie.

Nowy tag konfiguracyjny

Nowy tag konfiguracyjny

  1. Tag Google będzie używać identyfikatora tagu (Tag ID) zamiast tak jak dotychczas identyfikatora pomiaru (Measurement ID). Zamiast dużej liczby tagów w różnych usługach Google, możesz teraz korzystać z pojedynczego Tagu Google w całej witrynie i połączyć jego ID z wieloma miejscami docelowymi.
  2. Funkcje “send page view event” oraz “send to server container” zostaną przeniesione do ustawień konfiguracji.
  3. Opcja Fields to set zostanie zastąpiona dwoma nowymi zmiennymi:
    • zmienną ustawień na poziomie konfiguracji, którą będzie można użyć do określenia parametrów po wczytaniu tagu Google
    • zmienną ustawień na poziomie zdarzenia, którą będzie można użyć do określenia dodatkowych parametrów wysyłanych ze zdarzeniem GA4.
  4. Opcja User Properties zostanie przeniesiona do sekcji jako zmienna ustawień zdarzenia. 
Opcja User Properties

Opcja User Properties

Źródło: Tag Google a Menedżer tagów

Jeśli potrzebujesz stałej opieki analitycznej, napisz do nas!

×