Blokada Facebooka w Australii – australijskie media tracą ruch

Blokada Facebooka w Australii

[Aktualizacja] Negocjacje pomiędzy Facebookiem a rządem Australii doprowadziły do podjęcia decyzji, która ucieszyła australijskich użytkowników. Facebook zapowiedział zniesienie blokady na treści newsowe po tym, jak parlament w Australii zgodził się na pewne zmiany w projekcie ustawy, mającej wprowadzić opłaty za treści informacyjne od gigantów cyfrowych.

Opracowany przez parlament Australii projekt ustawy planujący wprowadzenie opłat za rozpowszechnianie treści newsowych dla gigantów technologicznych, takich jak Facebook czy Google, wywołał niemałe poruszenie na całym świecie. Projekt ten został uchwalony przez Izbę Reprezentantów Parlamentu Australii w środę, 17. lutego bieżącego roku.

W odpowiedzi na ustawę Facebook wprowadził blokadę, zabierając tym samym australijskim użytkownikom dostęp do newsów ze świata. Wydawcy z Australii całkowicie stracili możliwość publikowania wpisów, a informacje z serwisów zagranicznych są niewidoczne. Początkowo zablokowane były również ważne informacje z sektora zdrowia, meteorologii, a nawet dotyczące dostępu służb ratunkowych, jednak ze względu na panujące warunki - pandemia oraz sezon pożarów - Facebook uznał to za pomyłkę.

blokada facebooka w australii

Blokada Facebooka w Australii [źródło: facebook.com]

Szef Rządu Australii uznał działania Facebooka za rozczarowujące, tłumacząc, że prawo ma umożliwić negocjacje pomiędzy Facebookiem i Google a wydawcami prasowymi, aby żadne z nich nie dominowało, a miało równe szanse.

Decyzja Facebooka wpłynęła na sytuację zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych serwisów. Już w ciągu kilku godzin po blokadzie, australijskie media straciły kilkanaście procent odsłon w kraju i około 30% poza jego granicami (źródło: dane Chartbeat). Na samym Facebooku liczba odsłon na fanpage’ach wydawców zmniejszyła się do kilku procent.

Potrzebujesz pomocy w zakresie Social Media? Napisz do nas!

×