Dług technologiczny w e-commerce - jak go wykryć i sprawnie spłacić?

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Zdarza się, że inwestycje w rozwiązania IT z czasem wymagają kolejnych nakładów finansowych, np. związanych z koniecznością aktualizacji oprogramowania. W ten sposób powstaje dług technologiczny. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i jak uniknąć zbędnych kosztów? Wyjaśniamy!
Dług technologiczny - co to jest?
Dług technologiczny (inaczej określany jako kodowy lub projektowy) odnosi się do kosztów związanych z koniecznością ciągłego dofinansowywania systemów informatycznych, np. w związku z rozbudową oprogramowania o nowe funkcje.
- Termin po raz pierwszy został użyty w 1992 r. przez Warda Cunninghama, twórcę Manifestu Agile. Jego zdaniem problem dotyczy wszystkich firm i wynika z szybkiego rozwoju oprogramowania.
- Dług technologiczny może skutkować spadkiem wydajności, dlatego warto regularnie wykonywać aktualizacje i wdrażać rozwiązania zapewniające stabilność posiadanych systemów.
- Z badań McKinseya wynika, że firmy z sektoa finsnaowego i IT, których roczne przychody wynoszą 1 mld dolarów, przeznaczają na spłatę takiego długu 10-20% budżetu technologicznego (źródło: https://www.mckinsey.com/capabilities/mckinsey-digital/our-insights/tech-debt-reclaiming-tech-equity).
Jakie są przyczyny długu technologicznego?
Konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z działaniem systemów IT może być efektem zmieniających się wymagań biznesowych czy rynkowych. W wielu wpadkach wynika jednak z zaniedbań oraz nieprzestrzegania procedur. Co najczęściej stanow iprzyczynę długu technologicznego? Poniżej znajdziesz listę najczęstszych powodów długu projektowego.
- Wybór niewłaściwego oprogramowania, np. niedostosowanego do profilu firmy,
- Nieprzestrzeganie procedur programistycznych, np. braki w dokumentacji utrudniające wdrażanie zmian przez nowych pracowników,
- Wprowadzanie nieprzemyślanych zmian w trakcie wdrażania oprogramowania,
- Brak opracowania strategii biznesowej,
- Ograniczenie lub pominięcie testowania oprogramowania,
- Brak systematycznych aktualizacji,
- Luki w systemie bezpieczeństwa, np. brak weryfikacji danych,
- Uzależnienie się od wybranych technologii czy języków programowania, które z czasem mogą być wyparte przez nowsze rozwiązania.
Sprawdź, jak zaprojektować menu na stronie internetowej.
Jakie mogą być koszty długu technologicznego w e-commerce?
Trudno określić całkowite koszty długu technologicznego, bo wbrew pozorom rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wydają się tańsze, w dłuższej perspektywie wiążą się ze znacznie większymi kosztami. Tak dzieje się m.in. w przypadku popularnych w branży e-commerce systemów typu open source, czyli otwartych i dostępnych bezpłatnie. Choć początkowo nie wymagają wkładu finansowego, z czasem konieczne są ich aktualizacje czy wprowadzenie nowych funkcji dostosowanych do profilu biznesu. Kalkulując koszty długu technologicznego, należy uwzględnić 2 istotne elementy:
- Dług główny, czyli koszty związane z wdrożeniem i modernizacją systemu. Przykładowo, inwestując w platformę IT do ceny zakupu można wliczyć jeszcze opłatę za utrzymanie systemu. Często zajmuje się tym dostawca oprogramowania, który wyznacza osoby odpowiedzialne za bieżące usuwanie problemów technicznych,
- Odsetki - dodatkowe koszty nieuwzględnione podczas zakupu systemu informatycznego, np. wynikające z konieczności implementacji funkcji, które nie są dostępne w podstawowej wersji oprogramowania.
Zsumowanie głównego długu technologicznego i odsetek daje pełny obraz całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem systemem informatycznym. O ile dług główny można stosunkowo łatwo skalkulować, odsetki pojawiają się często niespodziewanie. Warto więc starannie dobierać oprogramowanie, każdorazowo dopasowując je do potrzeb swojego biznesu.
Allegro czy sklep internetowy? Sprawdź, co wybrać!
Jak spłacić dług technologiczny?
Nie trzeba wyjaśniać, dlaczego narastający dług techniczny jest zły. Warto zastanowić się jednak, jak szybko i regularnie go spłacać. Innymi słowy, co robić, aby oprogramowanie działało sprawnie, a wszelkie zmiany były systematycznie implementowane.
- Na bieżąco monitoruj wydajność systemu - w ten sposób szybciej wykryjesz ewentualne nieprawidłowości,
- Wyznacz zespoły programistów odpowiedzialnych za regularną analizę kodu oprogramowania, np. w celu identyfikacji nieczytelnych obszarów,
- Systematycznie wykonuj audyty bezpieczeństwa, które pomogą Ci znaleźć potencjalne luki w systemie,
- Bądź w stałym kontakcie z zespołem i nie ignoruj informacji na temat problemów i błędów pojawiających się w trakcie obsługi oprogramowania.
Co zrobić, by uniknąć długu technologicznego?
Choć nie da się całkowicie uniknąć długu technologicznego, warto wdrożyć rozwiązania eliminujące dodatkowe koszty. O czym warto pamiętać?
- Przy wyborze i wdrożeniu oprogramowania dokładnie określ, na jakich funkcjach Ci zależy, aby system był dostosowany do potrzeb Twojej firmy.
- Ustal priorytety związane z nowym projektem.
- Monitoruj, czy proces związany z zakupem i wdrożeniem systemu IT przebiega zgodnie z ustaleniami,
- Bądź w stałym kontakcie z dostawcą oprogramowania,
- Stwórz odpowiednie procedury, np. związane z konieczności tworzenia instrukcji dotyczących obsługi systemu.
- Podczas ustalania budżetu uwzględnij koszty związane z utrzymaniem oprogramowania.
Jak wypromować sklep online? Sprawdź!
Co to jest dług technologiczny? Podsumowanie
Dług technologiczny to powszechny problem wynikający z konieczności dostosowania systemów informatycznych do zmieniających się wymagań rynkowych. Żeby zminimalizować opłaty związane z utrzymaniem wdrożonych rozwiązań, warto przemyśleć wybór oprogramowania i dostępne funkcje. Często tańsze systemy z czasem okazują się droższe w eksploatacji. Należy też pamiętać o wdrożeniu procedur i regularnym kontakcie z zespołem informatycznym.
Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu nowej strony internetowej? Napisz do nas!
Źródła:
- Tech debt: Reclaiming tech equity, https://www.mckinsey.com/capabilities/mckinsey-digital/our-insights/tech-debt-reclaiming-tech-equity [dostęp 29.01.25]
- Technical debt eCommerce – a silent killer of the revenue https://bitbag.io/blog/technical-debt-in-ecommerce-a-silent-killer-of-the-revenue [dostęp 29.01.25]